Galt eller genialt?: Byrådet i Aalborg vil bruge 83 mio. kr. på kæmpe kultursatning
Aalborg Byråd har afsat 83 millioner kroner til at gøre byen til europæisk kulturhovedstad i 2032.
Næste år bruges tre millioner på selve ansøgningen.
Det kan man læse ud fra budgetaftalen, der ventes endeligt vedtaget 8. oktober.
Planen møder dog kritik, selv blandt partier, der har skrevet under på budgetaftalen, skriver DR.
“Aalborg Kommune er ikke en velhavende kommune.
Det er helt tosset, at man skal bruge 83 millioner kroner på sådan et arrangement,” siger Torben Froberg Poulsen, gruppeformand for Venstre, som alligevel har accepteret projektet som en del af et kompromis.
Har ikke råd til kartoflerne
Liberal Alliance står uden for aftalen.
“At være kulturhovedstad er flødeskum på toppen, og vi har ikke engang råd til kartoflerne” siger Mikael Simonsen til DR.
Ifølge økonomilektor Asger Wingender fra Københavns Universitet giver kulturhovedstadsprojekter sjældent økonomisk overskud, men kan have værdi på andre områder.
Kulturlivet i Aalborg får et løft
Den værdi fremhæver Jes Lunde (RV), rådmand for Sundhed og Kultur i Aalborg.
“Vi får et løft og en gejst i kulturlivet. Kultur giver nye oplevelser og perspektiver, som er vigtige i hverdagen,” siger han og afviser, at satsningen sker på bekostning af velfærden.
“I budgettet bruger vi også penge på at styrke velfærden som folkeskolerne, specialområdet og cykelstier.
Så ja, vi har råd til også at spare op til, at vi skal være europæisk kulturhovedstad.
Det ligger nogle år frem på banen, men vi skal nok nå at finde pengene til den tid,” siger Jes Lunde