Choko-heaven: Her får du byens bedste varme kakao

Det er ikke længe siden, at vejrudsigten sidst passerede de 20+ grader, og vi kunne nyde nogle solrige sommerdage – men nu ser det dog ud til, at efteråret er kommet for at blive.
Og findes der noget bedre at varme sine hænder på en kølig efterårsdag end en varm kakao? Ikke ifølge os.
Men hvor får du så den ultimative varme kakao eller chokolade i Aalborg?
Vi har selvfølgelig spurgt vores følgere, og herefter selv testet dem, I foreslog som byens allerbedste.
Uanset om du er til den klassiske udgave med flødeskum, den mere luksuriøse med ægte chokolade – eller den fuldstændig overdådige og helt igennem syndige slags – så har vi samlet jeres gode bud til jer lige her.
Fru Ronne
Vi startede selvfølgelig med et besøg ved skønne Fru Ronne, som ligger på hjørnet af Urbansgade.
Træder du ind i den hyggelige og lille specialforretning, spreder der sig en duft af hjemmebag, kaffe og kvalitets-te.
Og selvom Fru Ronne er særligt kendt for et sted, der sælger særlige indretnings-nips og kvalitetskaffe, så serverer hun altså også en udsøgt varm kakao.
Vi bestilte en klassisk varm kakao med flødeskum, der er lavet på økologisk fairtrade pulver, steamet med sødmælk.

Og hvis man er til en helt klassisk varm kakao, som hverken smager for kraftigt eller for sød, så er det her virkelig et godt bud.
Den er dejlig rund i konsistensen og smagen af kvalitetskakao trænger tydeligt igennem.
Prikken over i’et ville dog være, hvis flødeskummen var hjemmepisket og ikke fra en dåseflødeskum.
Vi giver Fru Ronne 4 ud af 6 kakaobønner!

Fru Søgaard
Vi havde hørt rygter om, at Fru Søgaard skulle lave en eminent varm chokolade fra bunden, så den skulle vi naturligvis også smage.
Man kan vælge mellem mørk eller hvid Callebaut chokoladeknapper, så vi tog selvfølgelig én af hver.
Chokoladen bliver blandet med steamet sødmælk og serveres med hjemmepisket flødeskum og skumfiduser på toppen.

Det er tydeligt at smage, at hver kakao er lavet på ægte chokoladeknapper. Det giver en blød og lidt tyk konsistens, som er kraftig i smagen.
Den med mørk chokolade bliver en smule bitter af kakaosmag, men det er ikke noget den lækre flødeskum ikke kan dulme. Hvis man er til rigtig varm chokolade, så kan vi klart anbefale den.
Er du vild med hvid chokolade, så vil du elske den her bandit. Den smager kraftigt igennem af hvid chokolade og skumfiduserne komplimenterer den godt.
Vi vil dog råde jer til ikke at bestille et stort måltid bagefter, da kakaoen lægger sig tungt i maven efter den himmelske oplevelse.
Vi giver Fru Søgaard 5 ud af 6 kakaobønner!


Buens Bogcafé
Buens Bogcafé har lanceret en ny varm kakao med oreo-cookies, så vi tog naturligvis turen forbi Maren Turis Gade 12 for at smage på godterne.
Så vi bestilte “The Opolent Oreo” og en traditionel varm kakao.
Buens Bogcafé laver deres varme kakao på 30% vegansk kakaopulver og steamer det med økologisk Jersey-sødmælk.

Vi smagte først på “The Opolent Oreo”, og der må vi bare sige, mh, mmh, mmmmhhh! Hvis man er vild med Oreo, så er det her altså en sikker vinder.
Kakaoen indeholder knuste Oreos, der blandes med kakaopulver, og giver en let pulveriseret konsistens med den gode smag af oreos.
Den klassiske varme kakao har en intens chokoladesmag, der hverken er for tung eller skarp, og den har en dejlig fyldig konsistens.
Kakaoen er toppet med hjemmepisket, økologisk flødeskum, og der er masser af det!
Vi giver Buens Bogcafé 6 ud af 6 kakaobønner!

Behag din smag
Vi måtte selvfølgelig også besøge den hyggelige café på Gabel Torv i Slotsgade, Behag Din Smag.
Her fandt vi ikke kun fremragende kaffe, men også en enestående varm chokolade.
Vi bestilte en traditionel varm chokolade lavet på ægte Valrhona-chokolade. Den serveres med hjemmepisket flødeskum og drys af Valrhona-chokolade på toppen.

Hvis det ikke får dine smagsløg til at danse, ja så ved vi ikke, hvad gør.
Den varme chokolade har en blød, rund og luftig konsistens, som gør, at man sagtens kan drikke (og spise) det hele uden at få få “kakao-kvalme”.
Den har en kraftig chokoladesmag uden at være overvældende. Vi var mildest talt på r…. over den, og kan altså varmt anbefale denne herlighed!
Det blev vores favorit på ruten og derfor får den altså 6 ud af 6 kakaobønner!

Frellsen
Har du endnu ikke været forbi Chokoladeforretningen Frellsen, så er du gået glip af choko-heaven.
Butikken dufter af alverdens lækre chokolader, så snart du træder ind.
Deres varme kakao bliver serveret i en to-go kop og uden flødeskum. Her er der altså kun fokus på kakaosmagen.
Og det gør ingenting, for den smager virkelig godt!

Som noget helt særligt får du en valgfri flødebolle “on the side”, til din varme kakao, og hvem kan ikke lide chokolade med endnu mere chokolade?
Kakaoen har en rund og sød smag af kvalitetskakao, som bliver produceret på deres produktion i København.
Den har en blød og cremet konsistens og smager bare virkelig godt af kvalitets fairtrade kakao. Mmh, siger vi bare.
Vi giver Frellsen 5 ud af 6 kakaobønner!

Aalborg Chokoladen
Ingen kakao-guide uden at være forbi Aalborg Chokoladen, som ligger ved Kennedy Plads.
Her kan man vælge mellem hvid, lys eller mørk chokolade, som bliver serveret på en pind blandet op med steamet sødmælk.
Så her er der altså tale om ægte chokolade, der skal røres op i varm mælk.

Vi valgte en kop med lys chokolade og en med mørk chokolade.
Den mørke chokolade bliver lavet på 66% mørk chokolade og smager kraftigt igennem af kvalitetschokolade. Den bliver meget kraftig i smagen, og for vores skyld ville en lille klat flødeskum ved siden af ikke gøre noget.
Den lyse chokolade bliver lavet på 33% mørk chokolade og er lidt mildere og sødere i smagen end den mørke.
De er begge to lidt tykke i konsistensen, men hvis man er til en varm chokolade fra en ægte chokoladefabrikant, så er det helt sikkert et besøg værd.
Vi giver Aalborg Chokoladen 4 ud af 6 kakaobønner.

Kochs Kaffebar
Vi sluttede ruten på den hyggelige café i Bispensgade, der er særligt kendt for deres gode kvalitetskaffe.
Og vi må bare konstatere at Kochs Kaffebar ikke kun laver en god kaffe – de laver også en eminent varm chokolade og fairtrade kakao.
Du kan nemlig vælge mellem Den gammeldags “Varm Mørk Chokolade” med smeltet mørk chokolade, flødeskum & kakaodrys.
Eller deres “Varm Kakao” toppet med flødeskum & kakaodrys.
Vi tog selvfølgelig en af hver.

Vi var ved at vælte bagover af ren begejstring for deres varme chokolade!
Med dens runde, bløde konsistens og kraftige smag af lækker chokolade havde vores smagsløg en kæmpe fest i choko-himlen!
Den varme kakao mistede lidt for hurtigt smagen, men når den var, så var den god! Her gjorde det ekstra godt med de grove chokoladestykker, der var pyntet på toppen.
Vi giver Kochs kaffebar 5 ud af 6 kakaobønner.
