Byens bedste: Her er alle vinderne til AALBORG AWARDS 2020

Skrevet af: Michael Qureshi

Der var linet op til det helt store gallashow i Aalborg Kongres & Kultur Center, som skulle være afholdt i lørdags d. 19. september.

Men allerede efter sommerferien stod det klart, at AALBORG AWARDS 2020 grundet Corona-udviklingen i landet ikke kunne gennemføres.

Men priserne skal selvfølgelig stadig uddeles. Især når over 30.000 har stemt i finale-afstemningen, hvor der var seks nominerede i hver kategori.

I år var det suverænt læserne, der bestemte hvem der skulle vinde. Det er kun på specialpriserne, at der er en jury, og specialpriserne uddeles i oktober.

Her er ALLE vinderne til AALBORG AWARDS

Årets Restaurant

Præsenteret af Gastromand

Vinder: Restaurant Tabu

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Fellini
Restaurant MEAT
SMAEK
Textur
Karma Sushi

Årets Café

Præsenteret af Himmerland Golf & Spa

Vinder: Café Vi2

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Café Peace
Caféministeriet
Ulla Terkelsen
Penny Lane Café
Salling ROOFTOP

Byens Bedste Burger

Præsenteret af Just Eat

Vinder: Grillen Burgerbar

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Burger Go
Burger Shack
Burger BOOM
Vestre Baadelaug
Café Vi2

Byens Bedste Kaffe

Præsenteret af Asetek

Vinder: Behag din smag

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Espresso House
Café Vi2
Kochs Kaffebar
Penny Lane Café
Starbucks

Byens Bedste Take Away

Præsenteret af MigogAalborg

Vinder: La Bottega

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Azzurra
Caspars
Fandanko
Karma Sushi
Nadia’s

Årets Bar/Natklub

Præsenteret af Vi Elsker 90’erne

Vinder: Zwei Grosse

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Heidi’s
Helmuth
John Bull Pub
Pigen og Trompeten
D’Wine Bar

Byens Bedste Brunch

Præsenteret af Fotograferne Vesterbro

Vinder: Café Spiret

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Café Peace
Cafeministeriet
Helmuth
Restaurant MEAT
Ulla Terkelsen

Byens Bedste Pizza

Præsenteret af Just Eat

Vinder: Azzurra

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Fellini
La Bottega
San Giovanni
Stichi’s
Tony’s Pizza

Årets Butik

Præsenteret af HusCompagniet

Vinder: Shaping New Tomorrow

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Luksusbaby
Fandango
Sinnerup
Skjold Bjurne
Vero Moda

Årets Eventsted

Præsenteret af Magasin

Vinder: Aalborg Zoo for Jul i Zoo

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Aalborg Kongres & Kultur Center
Event Aalborg
Funcenter
Skråen
Musikkens Hus

Byens Bedste Cocktails

Præsenteret ITSecurity

Vinder: Helmuth

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Bar V Comwell Hvide Hus
Vesterå
Klostertorvet
Struktur
Ulla Terkelsen

Årets Shoppingoplevelse

Præsenteret af Audi

Vinder: Salling

De øvrige nominerede i finalen var i vilkårlig rækkefølge;
Magasin
Friis Shoppingcenter
IKEA
Plantorama
Aalborg Storcenter