I Aalborg er der et væld af muligheder, når lysten til en rigtig god brunch opstår.
Faktisk er der så mange, at det kan være svært at vælge den rigtige … Medmindre man allerede har kastet sin kærlighed på én bestemt. Så er det måske lidt for nemt at vælge den samme igen og igen.
Men med så mange fantastiske repræsentanter i byen, så skulle I næsten gøre jer selv den tjeneste at få smagt jer igennem nogle flere!
MigogAalborg har været på brunch-tour og har her samlet et bud på de bedste seks i byen.
Penny Lane, Boulevarden 1
Penny Laneer jo bare en lille perle midt på den altid pulserende Boulevard. Selvom der næsten altid er fyldt med mennesker, så er det alligevel som at træde direkte ind i et eventyrland, hvor man selv er æresgæsten.
Kreativiteten og kærligheden til de gode råvarer stråler i hele caféen, så det er faktisk altid en udfordring at beslutte sig for, hvad man skal bestille.
MEN! Har man lyst til at få en lille bid af det hele, så er det faktisk ikke nogen dårlig idé at tage et kig på deres brunch.
“Skyr med granola, laksemousse, lufttørret skinke m/tomatrelish, 2 slags ost, frisk frugt, brownie, croissant, husets brød og smør”
En meget beskeden beskrivelse af én af byens lækreste brunchtallerkener – men hos Penny Lane taler maden og råvarerne også for sig selv, så hvorfor spilde tid på spændende tillægsord, når man i stedet kan springe direkte til dét, det handler om?
Pris: 105 kr. ekskl. drikkevarer Tidspunkt: I hele åbningstiden
OBS! Er man til den klassiske brunch med æg og bacon, så opgrader til Penny Lanes “Luksus brunch” med lun æggekage m/porre og bacon samt krydret brunchpølse. Serveres hver lørdag og søndag fra 10.00-13.00.
Brunch i Penny Lane, Boulevarden 1
Café Peace, Boulevarden 4
Man kan ikke præsentere en retfærdig brunch-guide i Aalborg uden at nævne Café Peace.
Den meget populære brunchtallerken omdekoreres lidt efter sæson, men ellers ser den stort set ud, som da vi smagte den første gang tilbage i 2014 – og med god grund.
“Økologisk yoghurt m. frugtsirup & hjemmelavet granola, scrambled eggs med slagterpølse, bacon, hønsesalat, sæsonens charcuteri med hybenchutney, koldrøget laks med flødeostecreme, økologiske oste, friskskåret frugt, hjemmelavet koldskål, friskbagt croissant, friskbagt brød m. rullesmør & marmelade”
Café Peace har virkelig fået sammensat en lækker, klassisk brunch, hvor smag, ingredienser og kvalitet går op i en højere enhed. Ord som “økologisk” og “hjemmelavet” går i hvert fald lige i hjertet på os!
Samtidigt er hele atmosfæren afslappet, og helt uden dømmende øjne, når man bestiller genopfyld af kaffen for 10. gang.
Det eneste minus er, at det næsten er umuligt at spise det hele … Tør du tage udfordringen op?
Pris: 155 kr. inkl. kaffe/the Tidspunkt: Alle dage kl. 9.00-14.00
Brunch på Café Peace, Boulevarden 4
Restaurant MEAT, Vesterå 1
På MEAT finder man nok én af byens mest populære brunch. Én ting er den kreative servering på det rustikke bræt – noget andet er sammensætningen af alle de klassiske brunch-favoritter, man finder på brættet:
“Scrambled eggs med bacon og purløg, sæsonens brunchpølser fra grill, udvalgt charcuteri, hønsesalat med asparges og champignon, røget laks, udvalgte oste, frisk frugt, marmelade, amerikanske pandekager med sirup, croissant og friskbagt brød”
Ifølge MEAT er hemmeligheden bag den populære brunch (udover gode råvarer), at den er udviklet ud fra, hvad restaurantens gæster løbende har beskrevet som den perfekte brunchtallerken, hvilket MEAT har forsøgt at efterkomme.
Og her har de vist ramt plet: Når man først får brættet serveret, kan man sidde lææænge og overveje, hvor man skal starte, og hvor man skal slutte, for det er ret svært at få øje på noget, som man ikke har lyst til!
Pris: 159 kr. inkl. kaffe/the og 1 glas juice Tidspunkt: Alle dage kl. 10.30 -14.00
Brunch i Restaurant MEAT, Vesterå 1
Café Aalto, Kong Christians Allé 12
Da Kunsten genåbnede efter deres renovering i 2016, var det med en ret god overraskelse: Café Aalto.
Caféen har siden været en oplagt endestation, når man er på kulturel rundtur i Kunsten og ønsker at udvide sin kulturelle horisont – også på madfronten.
Hver weekend serverer Café Aalto en udsøgt brunchtallerken, hvor kvaliteten er i top, og råvarerne er nøje udvalgte.
“Græsk youghurt med blåbærkompot og rugbrødscrumble, scrambled eggs med chorizopølse og bacon, tatar af røget laks med syrnet creme og brødchips, charcuteri med tilhørende garniture, udvalg af danske oste med rugkiks, marmelade og frugt, bisquitkage med karamel, friskbagt brød”
Tallerkenen flyder jo næsten over af spændende specialiteter, og intet fremstår tilfældigt. Et ret godt bevis på, at kreativitet og kunstneriske færdigheder også kan opleves andre steder end i selve museet.
Pris: 135 kr. ekskl. drikkevarer Tidspunkt: Lørdag, søndag og helligdage kl. 10.00-14.00
OBS! Mange tror fejlagtigt, at et besøg på Café Aalto skal kombineres med et besøg på Kunsten – men det er ikke tilfældet. Man er altid velkommen i caféen.
Brunch på Café Aalto, Kong Christians Allé 12
Helmuth, Boulevarden 28
Er du sulten? Efter brunch? Som i virkelig meget sulten efter brunch? Så tag på Helmuth. Punktum.
Hvis man går og tror, at Helmuth ikke er andet end en festlig cocktail-bar, så kan man godt tro om igen. I weekenden er der nemlig også liv i dagstimerne, hvor den enorme brunch-buffet breder sig som et gastronomisk landskab udover hele restauranten.
“Brunch-buffet”
Sådan beskriver Helmuth selv deres brunch. Og det kan måske også være svært at finde ord, som er store nok til at forklare, hvad den indeholder.
Alt i alt er Helmuth i hvert fald et strålende eksempel på, at mængden af mad ikke behøver at påvirke kvaliteten.
Uanset om vi dykkede ned i den varme leverpostej, de bløde pandekager, de spændende salater eller den cremede hønsesalat, så blev vi ikke skuffede!
Det eneste minus er, at tallerkenen er aaaalt for lille … Men så kan man jo heldigvis tage en runde igen – med god samvittighed!
Pris: 199 kr. inkl. fri cafe latte, cappuccino, the, kaffe og friskpresset juice Tidspunkt: Lørdag og søndag klokken 10.00-14.00
Brunch hos Helmuth, Boulevarden 28
Musikkens Spisehus, Musikkens Pl. 1
Musikkens Hus er mest af alt kendt for deres fantastiske arkitektur og for at være et perfekt sted at mødes, når Aalborg vil samles i kærligheden til musikken.
Men det er ikke kun i koncertsalene, at det spiller.
Lader man et øjeblik sin opmærksomhed passere forbi hovedindgangen, så finder man til højre den fjordvendte restaurant Musikkens Spisehus.
Her serveres spændende retter baseret på lokale råvarer, og dette gør sig også gældende, når de fremtryller brunchtallerkener.
“Udvalg af charcuteri, græsk youghurt med müsli og blåbær, canneloni af røget laks med krydderurter, årstidens marmelade, hjemmelavet nutella, scrambled eggs med små pølser, bacon og frisk purløg, ost med kompot af havtorn og abrikos, årstidens frugt med vanilje creme, pandekager med æblekompot, hjertesalat med mormordressing, sprød toast med urtekogt skinke og lagret flødehavarti, crossant, friskbagt brød og rugbrød med smør”
Tallerkenen blev professionelt præsenteret af kokken. Og det var nødvendigt – for det tog kun ét sekund at miste overblikket fuldstændigt over det overdådige måltid.
Hver en bid var som sød musik i ørene, og det var lige før man kunne høre orkestrets smukke toner igennem betonvæggene – og det på trods af, at det var søndag formiddag, og musikprogrammet var tomt.
Vil man derimod være sikker på en musisk oplevelse, imens man nyder sin brunch, så tilbyder Musikkens Hus faktisk jazz-koncerter henover sommeren. Det har Veronicca skrevet mere om her.
Pris: 145 kr. ekskl. drikkevarer Tidspunkt: Lørdag og søndag kl. 10.00-13.00
Brunch i Musikkens Spisehus, Musikkens Pl. 1
Film-maraton: Oscar-film vises hele søndagen i Nordkraft
Skrevet af: Jens Erik Møller
Foto: PR/A Star is born
Hvis du elsker film og kan skrive filmnørd på visitkortet, så ved du nok allerede, at det er natten til mandag 25. februar, at Hollywood ruller den røde løber ud og uddeler de eftertragtede Oscar-statuetter.
Selvom showet indledes med verdens største modeshow med kjoler fra Dior, Chanel, Louis Vuitton og andre af de mest ikoniske modehuse, så er det jo filmene, det hele handler om.
Det ved man i Biffen i Nordkraft, og i den anledning inviterer de til et ekstraordinært filmmaraton søndag 24. februar.
Oscar-film til skarp pris
Her kan du se en lang række af de film, der er nomineret i de mange kategorier og tilmed til en favorabel pris på kun 70 kr. for en billet til en film.
Allerede fra kl. 11 kan du opleve den første film: A Star is Born – med Lady Gaga og Bradley Cooper i hovedrollerne.
Filmen er nomineret til hele otte statuetter: deriblandt Bedste film og Bedste sang – mens både Lady Gaga og Bradley Cooper er nomineret for deres skuespilspræstationer som henholdsvis tjeneren Ally og den alkoholiserede rockstjerne Jack.
Biffens filmprogram fortsætter med Bohemian Rhapsody, Kapernaum, Cold War, The Favourite, Roma, If Beale Street Could Talk, Green Book, og afsluttes med Free Solo kl. 20.50.
Alle er de nominerede i adskillelige kategorier.
De mange filmvisninger indledes naturligvis med et glas bobler til publikum, og de præsenteres af festklædte værter.
Også hos Nordisk Films biograf i Kennedy Arkaden rulles den røde løber ud i anledning af det pailletbesatte awardshow.
Her begynder festen dog først søndag aften kl. 22, hvor filmen Green Book med danske Viggo Mortensen i hovedrollen, vises.
En rolle, som han er nomineret for, og som han senere på natten forhåbentlig kan tage Oscar’en med hjem for.
Efter Green Book stilles der om til den røde løber med alle kjolerne, og derefter kan du se selve showet direkte fra Dolby Theatre i Hollywood i LA helt frem til den lyse morgen.
Nordisk Film serverer i løbet af deres Oscar Night bobler og lækker oscar-inspireret kage til den søde tand og opfordrer desuden til, at du trækker i dit bedste Oscar-outfit: Uanset om det er galla eller pyjamas.
I løbet af natten vil der desuden være kaffe, så alle kan holde sig vågne, og der vil være lidt til de sultne at gå hjem på tidligt mandag morgen.
Aftenens program er som følgende:
Kl. 21:30: Vi åbner dørene til den røde løber
Kl. 22:00: Velkomst i salen
Kl. 22:15: Filmstart Green Book
Kl. 00:25: Filmen slutter
Kl. 00:30: Der stilles om til den røde løber i Hollywood
Kl. ca. 05:30-06:00: Godnat og tak for i aften
Gå på banen med spillerne: Indløbsbørn til AaB-kampe skal findes i Magasin
Skrevet af: Michael Qureshi
På onsdag d. 20. februar kan fodboldglade børnefamilier krydre vinterferien med et besøg i Magasin. Her har familiens yngste nemlig mulighed for at blive et af AaB’s nye indløbsbørn.
For AaB’s superligaspillere er det hverdagskost at løbe ind på Danmarks mange stadioner foran mange mennesker på tilskuerpladserne samt på tv.
Det er dog en oplevelse, som unge, spirende fodboldtalenter stadig kun kan drømme om en dag at få.
Men nu har alle børn i Aalborg og øvrige Nordjylland chancen. Det kræver i første omgang, at børnene kommer et smut forbi Magasin med forældre her i vinterferien.
Vil skabe lokale oplevelser
Onsdag den 20. februar mellem 14.00-16.00 er der nemlig mulighed for at blive et af AaB’s nye indløbsbørn.
“Vi gør meget ud af at skabe oplevelser og støtte lokale aktiviteter.
Derfor har vi tilrettelagt eventen onsdag i fællesskab med hele Nordjyllands fodboldklub AaB, som vi desuden har indgået et tre-årigt sponsorsamarbejde med.
Sammen leder vi efter 44 indløbsbørn til to af AaB’s forårskampe,” fortæller Tina Mikkelsen, som er Store Manager i Magasin Aalborg.
Mød to AaB-profiler
Det kræver ingen særlige forudsætninger at være med i konkurrencen om at blive indløbsbarn for AaB, bare man er en dreng eller pige i alderen 6-12 år.
For at deltage skal man fotograferes af en professionel fotograf i stormagasinet.
Billedet kan man efterfølgende få lov til at få med hjem.
Uanset om man er blandt de heldige indløbsbørn eller ej, har alle fremmødte mulighed for at møde to af AaB’s spillere helt tæt på i Magasin.
Forsvarsspillerne Kristoffer Pallesen og Jores Okore er nemlig til stede, og de står klar til at skrive autografer og tage selfies med børnene.
“I Magasin arbejder vi hele tiden på at lave events, overraskelser, konkurrencer, optrædener og andre impulser, som giver liv i byen og skaber glæde og inspiration.
AaB er uden tvivl en af Aalborgs stoltheder, og derfor vil vi gerne være med til at give byens borgere muligheden for at komme helt tæt på klubben og dens spillere,” fortæller Tina Mikkelsen.
De første 50 fremmødte deltagere får desuden en gratis Hummel-cap i ”Goodie”-appen.
Magasins Goodie App har løbende opdateringer om gode tilbud, shoppeweekender med 20 % rabat, events og gratis gaver. Den kan downloades hvor du normalt henter apps.
Skaber glæde: Kendt hotel donerer møbler til udsatte borgere
Skrevet af: Michael Qureshi
Foto: Himmerland Golf & Spa
Mens håndværkere arbejder på højttryk for at modernisere alle værelser på Himmerland Golf & Spa Resort, får en lang række mennesker gavn af de brugte møbler
I forbindelse med ombygningen af alle værelser på Himmerland Golf & Spa Resort bliver en lang række af de møbler, der hidtil har stået på værelserne, overflødige.
Derfor har Administrerende Direktør for Himmerland Golf & Spa Resort, Mark Bering, indgået en aftale med Anette Rolighed Nielsen, der står bag Mor Roligs mad – og hjælpe team, der blandt andet støtter udsatte mennesker i Himmerland.
Dermed sikres det, at de brugte møbler blandt andet bliver brugt til at hjælpe mennesker, der bliver udskrevet fra eksempelvis behandlingsinstitutioner og skal flytte i egen bolig.
“Vi hjælper mange borgere i Vesthimmerlands Kommune. Blandt andre dem, der bliver udskrevet fra misbrugscentret og skal flytte i egen bolig.
Så står de ofte uden penge og uden bolig, og så er det fantastisk, at vi kan hjælpe dem med at møblere deres nye lejlighed,” fortæller Anette Rolighed Nielsen.
Fra venstre: Kim Jensen (Anettes mand), Anette Rolighed Nielsen og Mark Bering
Senge gør en kæmpe forskel
Ikke mindst sengene fra Himmerland Golf & Spa Resort gør derfor en stor forskel.
“Senge er faktisk noget af det, der er sværest at få fat i, fordi mange først smider dem ud, når de er slidt helt op.
Sengene fra hotellet er stadig dejlige at sove i, så det gør en stor forskel. Vi har også fået en del lænestole, som folk er glade for,” siger Anette Rolighed Nielsen.
Glad for at hjælpe
Administrerende direktør for Himmerland Golf & Spa Resort, Mark Bering er glad for at kunne hjælpe.
“Da vi både moderniserer og ommøblerer værelserne, er vi nødt til at skille os af med en del rigtig fine møbler.
Derfor er jeg rigtig glad for at vi gennem samarbejdet med Annette sikrer, at møblerne ikke bliver smidt ud, men i stedet bliver brugt til at hjælpe nogle mennesker, som virkelig har brug for det,” siger Mark Bering.
Blandt de møbler som Himmerland Golf & Spa Resort giver væk er blandt andet 60 senge, 120 lænestole og 120 lamper og ca. 100 borde.
Dette website bruger cookies og andre tracking teknologier for at forbedre navigering og dine muligheder for at afgive feedback, analysedata i form af brugen af vores produkt og services samt samhørrighed af eventuel marketingsmateriale fra tredje part.
Når du besøger hvilket som helst website kan det ske at websitet gemmer eller henter information fra din browser, ofte i form af cookies. Informationen omhandler muligvis dig og dine preferencer eller din enheds data og bruges mest af alt for at få websitet til at fungere som du forventer det skal fungere. Informationen vil oftest ikke bruges til at direkte identificere dig, men kan give dig en mere personlig online oplevelse.
Fordi vi respektere din ret til privatliv, kan du vælge ikke at tillade visse typer cookies. For mere information kan du klikke på den enkelte kategori og her ændre den givne standard opsætning. Du skal dog være opmærksom på, at blokering af cookies kan resultere i at websitet ikke giver den oplevelse og service som ellers tilgængeligt.
Drifts nødvendige
Altid aktiv
Disse cookies er nødvendige for vores website fungere og kan ikke fravælges på baggrund af dette. Eksempelvis er det sådan vi gemmer dine cookie indstillinger, for at overholde dine privatlivs rettigheder.
Cookie
Formål
Wordpress cookies
Contains system and session cookies
Lidt Lakrids Cookie Module
Keeps track of your cookie privacy settings
Performance cookies
Aktiv
Disse cookies tillader at vi holder øje med antal besøgende og generel traffik, så vi kan måle og forbedre vores online performance. De hjælper os med at holde et overblik over vores mest og mindst populære indholds-sider, og giver indblik i hvordan besøgende bevæger sig rundt på websitet. Alt informationen disse cookies indsamler, er anonymt indhold. Hvis du ikke tillader disse cookies, vil vi ikke vide hvornår du har besøgt vores website.
Cookie
Formål
Google Tag Manager
Perfomance måling. Måler anonymt på antallet af besøgende, hvilke sider der besøges, for at hjælpe os til at forbedre websitets performance.
Google analytics
Perfomance måling. Måler anonymt på antallet af besøgende, hvilke sider der besøges, for at hjælpe os til at forbedre websitets performance.
Targeting cookies
Aktiv
Disse cookies sættes på vores site af vores adverterings partnere. De kan bruges til at opbygge en profil over dine interesser og derved give dig relevante reklamer på andre websites. De virker ved at identificere din browser og enhed. Hvis du ikke tillader disse cookies, vil du ikke opleve vores target advertisering på tværs af andre websites.