I mål med ombygning: Butik i centrum genåbner helt efter stor vandskade
Om morgenen den 5. september blev de i Pilegaard Antikvariat og Mønthandel mødt af et trist syn.
I den ene side af butikken og i kælderen løb vandet ned ad væggene, det regnede gennem loftet og vandet stod spejlblankt på alle vandrette flader.
Det betød samtidig, at bøger, der engang var bøger, nu var så gennemblødte, at de var lige til at kassere.
Men nu er der gode nyheder fra butikken.
Kunder måtte gå en omvej
Problemet kom fra butikkens overbo, hvor en vandskade betød, at vandet var løbet hele natten og havde forårsaget skaderne hos Pilegaard.
Udover en del opbevaringstilbehør til mønter, pengesedler og frimærker, var også over 5000 gamle samlerpostkort og nogle originale forfatterbreve gået tabt.
“Vandskaden var omfattende. Ikke kun mht. inventar og varer, der blev totalskadet, men genopbygningen af bygningen har taget lang tid. Vand gør stor skade, og vi har heldigvis fået hjælp af specialister, der er klar over, hvor vigtigt det er, at alt bliver tørret godt ud, før man genopbygger,” skriver Nina Iversen fra Pilegaard til MigogAalborg.
Læs også: Tøj, sko og tasker: Kom til Luxus-Lopper i Folkekirkens Hus og støt et godt formål Hovedindgangen og forbutikken har været lukket helt af i de næsten seks måneder, genopbygningen har taget, og butikken har forsøgt at lede kunderne ind ad bagindgangen ved hjælp af store skilte. Men også det er blevet gjort med et smil på læben.
“Folk har taget det med godt humør, og vi er taknemmelige for den støtte og opmuntring vi har mødt fra alle. Vi må have verdens bedste kunder,” lyder det.
Men her knap et halvt år efter episoden, er de nu klar til at genåbne hovedindgangen igen.
Det fejrer de derfor med ”Bøger og bobler” mandag d. 24. februar 2025, hvor de serverer et glas bobler i butikken, ligesom de hele ugen fejrer genopbygningen med bogudsalg og 25 procent rabat på alle antikvariske bøger.
“Vi glæder os til at hilse på, få en snak og vise ”den nye” forbutik frem,” slutter Nina Iversen.