Flere brandbiler sendt afsted: Melding om brand i bygning ved Aalborg Portland

Det er ikke usædvanligt at se røg i området omkring Aalborg Portland.
Men som regel er det den hvide røg, som man kender den.
Lørdag aften kom der dog pludselig sort røg fra stedet, og kort efter meldte Nordjyllands Beredskab om udrykning.
Flere brandbiler er blevet sendt til stedet til en bygningsbrand i en industribygning på Rørdalsvej, hvor Aalborg Portland ligger.
Den første melding lød på kraftig røgudvikling, og biler på vejene blev bedt om at respektere udrykning og afspærringer.

Ser ud til at være under kontrol
De første meldinger fra Nordjyllands Beredskab på stedet er dog, at branden er under kontrol.
De arbejder fortsat på stedet med efterslukning.
Station Aalborg er kaldt til Assistance med en Drejestige
— Nordjyllands Beredskab (@NjylBeredskab) July 15, 2023
På vej til Bygnings brand-Industribygning
Giv plads og respekter afspærringer
Men en rigtig god nyhed, at man fik reageret så hurtigt, at branden ikke fik udviklet sig voldsomt.
Aalborg Portland er en af de allerstørste virksomheder i Nordjylland.
Hurtig reaktion fra sikkerhedsteam
Overfor Nordjyske understreger indsatslederen, at det var en hurtig reaktion fra Portlands eget sikkerhedsteam, som gjorde, at det ikke udviklede sig til noget slemt.
Det var vigtigt, at det interne beredskab på fabrikken havde været på stikkerne og hurtigt kunne assistere beredskabets brandfolk med at få slukket branden.
“Det er jo en højrisikovirksomhed, hvor der arbejdes ved meget høje temperaturer og i en del støv.
Så folkene, der arbejder på Portland, er meget opmærksomme og dygtige til at hjælpe os, når der så opstår brand,” siger indsatsleder Jakob Schmidt, Nordjyllands Beredskab, til Nordjyske.