Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Brand på havnen: Facadevæg brændte helt igennem

Foto: Mathias Gregersen Larsen
Foto: Mathias Gregersen Larsen

Kl. 13.28 blev Nordjyllands Beredskab kaldt til brand på Rørdalsvej på havnen i Aalborg.

Meldingen lød på brand i et pakkeri.

Ifølge Nordjyllands Beredskab er branden brudt ud i en pakkeribygning på Aalborg Portlands matrikel.

Da beredskabet nåede frem, blev de mødt af en facadevæg i flammer, og røgdykkerne blev sendt ind.

“Branden var gået helt igennem væggen ind til et pakkeri,” fortæller indsatsleder ved Nordjyllands Beredskab, Henrik Christensen til MigogAalborg.

Efter en cirka en times arbejde var brandfolkene heldigvis klar til at pakke sammen igen efter et vellykket slukningsarbejde.

“Det er altid lidt spændende, hvad der gemmer sig, når man rykker ud til sådan en opgave som den her, men heldigvis gik det forholdsvis fredeligt og roligt,” fortæller indsatslederen.

Årsagen til branden er endnu ikke fastlagt, men man har en mistanke om, at den kan være startet af en ukrudtsbrænder.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.