Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

“Meget rystede”: Brand lukker populær restaurant midlertidigt

DSC04719-scaled-e1754989803427-1024x614

Gæster, der havde glædet sig til et besøg hos Restaurant Duus Vinkælder i weekenden, må desværre finde alternative planer.

Den populære restaurant i Jens Bangs Stenhus har nemlig været udsat for en brand i køkkenet fredag, hvilket betyder, at restauranten holder midlertidigt lukket resten af weekenden.

Ifølge Restaurant Duus Vinkælder opstod branden i emhætten i køkkenet. Heldigvis blev situationen hurtigt håndteret, og ingen medarbejdere eller gæster kom noget til.

“Vi er naturligvis meget rystede over hændelsen, men samtidig dybt taknemmelige for, at situationen ikke udviklede sig yderligere. Alle involverede handlede hurtigt og yderst professionelt,” skriver restauranten på sociale medier.

Selvom skaderne er begrænset til emhætten, skal den nu udskiftes, og samtidig venter der et større rengørings- og oprydningsarbejde i køkkenet.

Derfor holder Restaurant Duus Vinkælder lukket fra fredag og resten af weekenden.

Restauranten beklager over for de gæster, der havde planlagt et besøg, og håber på forståelse for situationen.

Duus fik nye ejere i 2025. Hør om deres store visioner her:

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.