Boom i Aalborg: Her er byens nye hotte butikker

Der åbner stort set noget nyt i Aalborg hver eneste uge.
Det er især på madfronten med en masse nye spændende steder, men der er også kommet flere trendy butikker til byen.
Vi har udvalgt de nye hotte shoppingmuligheder, som vi synes er med til at øge niveauet på butiksfronten i Aalborg.
Luksusbaby
Møllegade 8
9000 Aalborg
I det der tidligere var Olga’s Oldebørn har det nye superbrand inden for børnetøj Luksusbaby åbnet en lækker butik. Det var Aalborg-parret Ann-Louise Christine Aasted og Morten Grabowski, der for to år siden startede en webshop hjemme i stuen.
I dag er Luksusbaby.dk kendt i hele landet med over 37.000 følgere på Facebook og 42.000 på Instagram. Butikken i Aalborg er virkelig lækker med flere af de mere luksuriøse brands i børnestørrelser.
Læs også: Åbnede første Aalborg-butik: Luksusbaby fik en fantastisk modtagelse

Sinnerup
Nytorv 18-20
9000 Aalborg
Den trendy livsstils-kæde har ganske fortjent fået en hel del opmærksomhed omkring åbningen i fredags. Det er så heller ikke hver dag, der åbner en 2000 kvm. stor butik i tre etager midt i byen.
Alene rulletrappe-oplevelsen er som at være i en Metro-station. Sinnerup satser på bolig, brugskunst og mødetøj, og har flere af deres egne mærker, som man ellers ikke kan købe i Aalborg.
Det er en virkelig lækker butik, og bedømt på de to første dage, så er den blevet rigtig flot modtaget i Aalborg.
Læs også: Kæmpe interesse for shopping-mekka: Sinnerup fik flot åbning

Rains
Gravensgade 8
9000 Aalborg
Det er koldt, blæsende og vådt i disse måneder. Men hvis man gerne vil fremstå lidt mere trendy og elegant, så bør man kigge forbi Rains og se tjekke deres lækre udvalg ud. Rains er blevet et dansk modefænomen, som efterhånden har bredt sig til store dele af verden.
Det er produkter af en vis flot kvalitet, og de gør virkelig meget ud af deres butikker. Deres første fysiske butik i Danmark var i Aarhus, og nu er heldigvis rykket til Aalborg, hvor de forhåbentligt bliver en stor succes.
Læs også: Trendy butik åbner i Aalborg: Rains er et dansk mode-fænomen

Nespresso
Salling Stormagasin
9000 Aalborg
Det er en tidlig julegave for kaffeelskere, at Nespresso nu har åbnet en butik i en afdeling i Salling. De mange som nyder Nespresso-kaffemaskinen derhjemme har tidligere været tvunget til at bestille nye kapsler online, men nu kan man gå shop-amok inde i centrum.
Det er virkelig elegant og lidt eksklusivt, og så smager det ikke mindst lækkert. Det er deres ottende pop-up butik i Danmark, som dog ikke skal misforstås med, at det kun er midlertidigt. Nespresso er kommet for at blive i Aalborg.
Læs også: Stærk nyhed til kaffeelskere: Nespresso åbner butik i Aalborg

Det Gamle Apotek
Algade
9000 Aalborg
Juleaften nærmer sig med hastige skridt, og hvis man virkelig vil finde julestemningen, så skal man tage forbi Det Gamle Apotek i Algade.
Det er dog en butik, der lukker ned igen i det nye år, fordi man primært satser på julepynt og andre spændende december-sager. Men det er en meget populær butik, som gavner byen, og vi ser gerne flere af den her slags.
Læs også: Hitter i hele landet: Populær julebutik er åbnet i Aalborg
Marché Central
Møllegade (inde i Arkaden over for Mortens Kro)
9000 Aalborg
Høgh Møbler og Høgh Interieur har allerede i flere år markeret sig blandt byens bedste møbelforretninger. Derfor er det fantastisk, at man i september åbnede den spændende Marché Central, som er et lille stykke Marokko inde i Aalborg midtby.
Alt i butikken er hentet af indehaver Rikke Høgh i Marokko, og der er virkelig mange unikke fund at gøre til ganske fornuftige priser i butikken.
Læs også: Høgh Møbler åbner tredje butik i Aalborg: Det er ikke set før i Jylland

Og når du har shoppet – så er du sulten
Nye steder
We Feat
Boulevarden 12
9000 Aalborg
Byens nye New Yorker foodbar der satser på 100 procent økologi og indholdsrige måltider serveret i salat-bowler, hvor man selv vælger indholdet.
Læs også: Åbnede i torsdags: Aalborg har fået sin egen New Yorker foodbar
Maggie Mae
Boulevarden 1
9000 Aalborg
Aalborgs første creperie efter fransk inspiration. Du kan få både madpandekager og søde pandekager, og alene duften derfra kan lokke de fleste ind og teste det. Man kommer inden for igennem Café Penny Lane.
Læs også: Aalborgs første creperie åbnet: Maggie Mae fik varm velkomst
