Få styr på reglerne: Massevis af parkeringsbøder udskrives i Nibe
Vejret under årets Nibe-festival har som vanligt allerede budt på både sol, regn og blæst.
Men det er ikke kun vand, der øser ned over årets festivaldeltagere.
Det er også regnet med parkeringsafgifter til mange festivaldeltagere, der ifølge P-Nord, parkerer hensynsløst og lige, hvor det passer dem.
Og dén går altså ikke.
“Vi får mange klager fra naboerne i området, fordi folk kører ind i parker og grønne områder for at komme så tæt på som muligt.
Og det ødelægger både græsset og er sikkerhedsmæssigt uforsvarligt,” lyder det fra Frode Nielsen, centerchef for parkering, vagt og service i Aalborg Kommune.

Ikke altid skiltet
Han har ikke det præcise tal på, hvor mange afgifter, der indtil videre er skrevet i festivalområdet, men det er mange.
Folk holder både, hvor der er sat skiltning op om standsning og parkering forbudt, i parker og på såkaldte “skillerabatter”.
Det er ikke alle steder, der er skiltet, at man ikke må parkere, men det er ganske almindelig færdselslovgivning, som folk bør kende.
Blandt andet er der ikke skiltning ved skillerabatter, som blandt andet kan være et lille stykke grønt område mellem en vej og en sti.
Og her er der altså mange, der har fået bøder under årets festival.
Forsøger at advare folk
MigogAalborg har torsdag aften fået tilsendt en video, der viser, at biler side om side har fået et hav af bøder.
MEN – Forsikrer Frode Nielsen:
“Da vi kom onsdag, udskrev vi ikke bøder lige med det samme.
Og ligesom de forrige år, har vi bedt Nibe Festival om at informere deres gæster om, hvor de må parkere – og hvor de ikke må parkere i området,” siger han.
Da vagterne konstaterede, at mange biler ikke overholdt reglerne onsdag, tog de igen fat i festivalen og bad dem informere gæsterne om at flytte bilerne hurtigst muligt.
Herefter ventede de i en halv time, før de kom tilbage og udskrev bøder.
“Men der var stadig mange, der holdt ulovligt,” siger Frode.
“Nogle steder parkerer folk, så de er nødt til at bakke ud på kørebanen, og det er altså sikkerhedsmæssigt uforsvarlig,” tilføjer han.
Derfor opfordrer han til, at folk tænker sig om, og parkerer lovligt de næste par dage.
Og gør man ikke det, kan man godt forvente en “hilsen” i forruden.
“Vi kommer hele weekenden også,” slutter han.