Gør drømme til virkelighed: Bliv medejer af tre lækre ferieboliger i Europa


Forestil dig en sommerferie, hvor du og familien nyder Mallorcas lækre sandstrande og imponerende natur.
Hvor I mærker pulsen i storbyen Rom, og hvor man får det bedste af Vesterhavet hjemme i dejlige Danmark.
Alt sammen i tre lækre boliger i den høje ende af skalaen på de tre lokationer?
Det lyder umiddelbart som en drømmeferie for de fleste.
Du er også medejer af boligerne
I et charmerende sommerhus på Mallorca med egen pool.
I en lækker lejlighed i det centrale Rom, og så sommerhus på den danske vestkyst.
Hvad nu hvis man toppede det med, at I rent faktisk ejede boligerne?
Ja, nu lyder det nok som kun dem med millioner på bankkontoen og Porsche i indkørslen har råd til.
Men det er faktisk til at komme til for blot en million kroner.
Altså langt under værdien af, hvad alene en lækker feriebolig på Mallorca eller i Rom koster.
Men det er faktisk muligt nu takket være det nye Aalborg-baserede firma Domos Plus.
Ferie med en følelse af hjem
Her har indehaverne Heidi og Dennis Zaar Søndergaard videreudviklet på et populært koncept, som gør det muligt at opfylde de vildeste feriebolig-drømme for en mio. kr.

De kalder det selv for “Ferie med en følelse af hjem”.
Og de gør det med nordjyske priser, god kundeservice og en følelse af at alle er velkomne.
Så har I gået med en drøm om en feriebolig eller et sommerhus til både egne ferier men også som en investering, så er det koncept nærmest skræddersyet til jer.
Og det er endda noget, som ikke får banken til at spærre øjnene op og trække tæppet væk under drømmen i disse tider med højere renter.
Men hvordan foregår det så lige? For det lyder nærmest for godt til at være sandt.
Det forklarer Dennis Zaar Søndergaard, som er et kendt ansigt i Aalborgs erhvervsliv og blandt fodboldfans med sit bijob som fodboldkommentator på Viasat.

“Det er helt simpelt et dele-koncept, hvor 21 ejere til de tre ferieboliger samles i en ejerforening.
Dermed bliver alle 21 medejere af et hus på Mallorca, en lejlighed i Rom og et sommerhus i Nordjylland.
7 uger hvert år kan man så holde ferie i de tre attraktive, velindrettede boliger.
På den måde er man sikret både en badeferie, en storbyferie og en dansk sommerhusferie i løbet af et år,” forklarer Dennis, da MigogAalborg møder ham og Heidi på kontoret i Aalborg.
Forskelligheder i ejerkredsen
Herfra er de nu per 1. januar gået fuldtid på projektet, som allerede har fået en overvældende start med adskillige interesserede købere til af de tre boliger.
“Det er både ganske almindelige familier samt erhvervsfolk, som ud over det at tage på ferie i sine egne attraktive boliger, også ser det som en rigtig fin investeringsmulighed,” forklarer Dennis om de henvendelser, de allerede har fået på kort tid.
På den måde er konceptet en god mulighed for at lave en investering, som man samtidig har en brugsværdi af undervejs.
Aalborg-parret som står bag Domos Plus har også lavet et smart bookingsystem, så alle 21 ejere er sikret en fair fordeling af ugerne henover året.
“Det gode er jo faktisk, at der er lavprisruter, som flyver direkte mellem Rom, Mallorca og Danmark.
Så hvis man har tre ugers sommerferie, kunne man jo nyde en uge i hver bolig eksempelvis.

Eller hvis man har ferie en uge i foråret, så kan man jo nok selv vælge hvilken af de tre boliger, man vil nyde ferien i,” forklarer Heidi.
Boligerne er endnu ikke købt, men man har kredset sig ind på områderne og har udkig på flere lækre boliger.
Inden købene vil ejerne dog blive en del af beslutningsprocessen.
Øje for indretning
Når de første syv ejere er fundet, så er man klar til at købe den første bolig og vil gå i gang med indretningen.
Heidi Zaar Søndergaard skal også vænne sig til en helt ny hverdag.
Hun har siden 2004 arbejdet i finanssektoren i forskellige banker og samtidig dygtiggjort sig indenfor indretningsområdet.
Nu kommer både de økonomiske og kreative kompetencer i spil.
Hun kan både rådgive omkring investeringsmulighederne, og så kan hun udfolde sig kreativt med indretningen af de tre boliger i lækker og hyggelig nordisk stil.
“Hvis man har prøvet at leje noget på Airbnb i udlandet, så kan det godt være lidt langt fra den stil og komfort, vi som danskere befinder os bedst i.
Vi kender jo den nordiske stil, og ved hvordan vi sikrer, at man har den her hjemlige følelse i en udenlandsk bolig.
Det bliver meget vigtigt for os, at man føler sig hjemme, hver gang man opholder sig i en af boligerne,” forklarer Heidi.
Der er mange andre betydelige fordele ved at investere i en feriebolig i udlandet igennem Domos Plus.
For hvis man selv forelsker sig i et sommerhus i Spanien eksempelvis, så glemmer mange alle de praktiske ting i løbet af et år.
“Der er jo noget drift i at eje en feriebolig. Græsset skal vandes og klippes, poolen skal renses, huset skal vedligeholdes, der skal betales afgifter og alt muligt andet.
Alt det sørger vi for spiller, uden at ejerne behøver at tænke et sekund over det.
Man betaler et mindre månedligt beløb på cirka 1.900 kr. for, at alle udgifter betales og al praktik håndteres i de tre boliger,” fortæller Heidi Zaar Søndergaard.
Venner og familie må også bruge det
Begge understreger, at man ikke må udleje sine uger i de tre ferieboliger, men ejerne er velkomne til at give deres råderet videre til børn, vennepar eller anden familie.
“Det er jo ikke sikkert, at man hvert år vil bruge syv uger i de tre boliger.
Hvis man måske gerne vil et andet sted hen et år.
Men så kan man give sine uger videre til nogen man kender, eller smide dem i puljen til de øvrige ejere.
Vi tror på, at vi kommer til at skabe et godt fællesskab blandt de 21 ejere, hvor man er enige om at passe godt på boligerne,” forklarer Dennis.
“Vi tror rigtig meget på konceptet, og der er mange som har sagt til os, at de går og drømmer om et sommerhus enten i Danmark eller i udlandet, men ikke lige kan overskue at stå for at købe det, sørge for det løbende vedligehold eller måske ikke har råd til en større investering.
Så er det her en god mulighed, som er til at komme i nærheden for langt flere.
Det er jo også planen, at Heidi sikrer med sit øje for indretning og detaljer at værdien på boligerne øges, så man kan tjene penge på sin investering, når de så eventuelt sælges igen.
Herudover lægger vi stor vægt på beliggenheden af boligerne, så områderne er attraktive – også ud fra et investeringsmæssigt perspektiv,” siger Dennis.
Heidi supplerer;
“Vi synes allerede, at mange har taget godt imod ideen, og vi håber, at man vil kontakte os, hvis man synes, at det lyder spændende og gerne vil høre mere helt uforpligtende.”