Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Blev du snydt af en aprilsnar?: Her er de sjoveste i Nordjylland

Design-uden-navn-16-1024x614

I går var det den 1. april, og I ved alle, hvad det betyder…

Masse af sjove (og mindre) sjove aprilsnarrer selvfølgelig.

Som altid er der mange, der har gjort sig umage med at finde på gode påfund og vilde historier, og dem har vi samlet, så I også kan more jer lidt.

Vi har kigget rundt for at spotte de sjoveste set med nordjyske briller.

(Har du spottet en sjov aprilsnar, som vi ikke har opdaget, så send den gerne forbi info@migogaalborg.dk)

Toiletvand skal genbruges

Toiletvandet på i Aalborg skal genbruges – kan MigogAalborg afsløre:

Aalborg Kommune skifter navn til Ålborg Kommune

I forbindelse med ændringen skal der udskiftes ca. 44.000 skilte, opdateres 117 IT‑systemer og flere kilometer refleksfolie til den nye skiltning. “Vi betragter initiativet som “en investering i fremtiden – og i Å’et”.

Nu kan du låne Kenneth med hjem

Efter utallige ønsker og henvendelser fra borgere, er det nu endelig muligt at låne Kenneth hos Aalborg Bibliotekerne.

Fårup Sommerland dropper maskotter

Egern og Pindsvin var trætte af det sæsonprægede arbejdsliv, og har derfor sagt ja til et helårsjob i Aalborg Zoo, hvor de nu skal være Zoo-dyr.

Nordjyllands Beredskab tester nye AI-brandalarmer

Nordjyllands Beredskab opgraderer alle røgalarmer, så de ikke kun registrerer røg – men også hjælper dig med at starte dagen på en rolig måde.

I stedet for det velkendte skingre bip siger alarmen nu blidt og venligt: “Godmorgen! Husk kaffen – og tjek lige brødristeren.”

Skansen laver Nøgen Vandaerobic

Nøgen vandaerobic tager udgangspunkt i klassiske vandaerobic-øvelser, men uden brug af badetøj, for at give en mere naturlig fornemmelse af vandets modstand og kroppens bevægelser.

Bageri med helt særlig kage

Othello-Bageriet har skabt helt særlig kage, som tilpasser sig dit humør:

Ny særlig chokoloade på Restaurant Kronborg

Restaurant Kronborg på Egholm er klar med en Stegt Flæsk Chocolate Bar – Dubai Edition.

Blev du snydt af en aprilsnar?: Her er de sjoveste i Nordjylland

NT tester kaffegrums som brændstof i busserne

Hos NT er de altid på jagt efter nye måder at gøre den kollektive trafik endnu grønnere – og nu putter vi bogstaveligt talt grums i maskineriet.

Rugbrød med mobiloplader

Guldbageren i Vestbyen har arbejdet på et nyt koncept: Rugbrød med indbygget mobiloplader.

Poteaftryk i kæledyrspasset

Det er nu blevet obligatorisk, at der registreres et poteaftryk i kæledyrspasset, som supplement til chipmærkning. Det oplyser AniCura Dyrehospitalet City Syd.

Aalborg Pirates-profil skifter karriere

Tobias Ladehoff skifter hockeystaven ud med jernhesten.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.