Blæst, fede koncerter og smukke skibe: Tall Ships Races 2019 er officielt skudt i gang

Skrevet af: Nathalia Hentze Nielsen

Tall Ships Races 2019 er nu officielt skudt i gang og de fleste af de smukke sejlskibe har lagt til havn ved Aalborg- og Nørresundby-siden.

Tusindvis af mennesker har trodset den stærke blæst og har dagen lang slentret op og ned af havnefronten for at beundre både skibe og uniformerede sømænd (og søkvinder).

Blæsten har dog betydet, at fem skibe i B, C og D klassen har måtte melde afbud og yderligere to skibe i A klassen er forsinkede.

Det påvirker dog hverken arrangementet eller humøret hos de entusiatiske besøgende, der udover skibene også har nydt koncerter med bl.a. The Blue Van, Tue West og Hush.

Tidligere på dagen var der også et kæmpe loppemarked på Nørresundby siden. Markedet, der er Tall Ships Races eget initiativ, kan besøges alle dagene fra kl. 11.00 til 18.00 og lørdag fra kl. 10.00 til 15.00.

Udover de mange koncerter har et andet musikalsk indslag været Søværnets Tamburkorps, som marcherede langs Havnefronten, mens de spillede både kendte og originale musiknumre.

Hvis du ikke nåede at opleve dem i dag, er der godt nyt.

Tamburkorpset spiller både kl. 11.00 og 14.30 i morgen; først langs Aalborg Havnefront med start ved Musikkens Plads og koncert på Honnørkajen, og senere på dagen march langs Nørresundby Havnefront med start ved broen og efterfølgende koncert.

Musik i morgen

Eventområdet har torsdag åbent fra kl. 11.00 – 23.00.

Musik om torsdagen

Havnescenen, Slotspladsen, Aalborg
13.00 Flashback 80s – (80’er kopi)
15.00 Katinka – (Dansksproget pop)
17.00 Prizegiving Ceremony
19.00 Johnny Deluxe – (Dansksproget poprock)
21.00 Folkeklubben – (Dansksproget folk)

Himmerland Boligforenings jubilæumskoncert, Larsen Waterfront
16.00 Karl William (pop)
18.00 Djämes Braun (pop)
20.00 Halberg & Friends (pop/rock)

DC Supply Scenen – Aktivitetspladsen, Aalborg
14.00 Daniel Firth (pop)
16.00 Ole Gas Band (Gasolin kopi)
18.00 Muleskinners sæt 1 (Americana)
19.00 Muleskinners sæt 2
21.00 Soulkompagniet – (soul kopi)

Siemens Gamesa Scenen – Østre Havn, Aalborg
16.00 Casper Dybdahl Duo (akustiske hits)
17.00 Casper Dybdahl Duo sæt 2
18.00 Michael Wedgwood duo (folk, pop, country & blues)
19.00 Michael Wedgwood duo sæt 2
20.30 Mike Andersen Duo (blues)
21.30 Mike Andersen Duo sæt 2

Konica Minolta Scenen – Lystbådehavnen, Nørresundby
13.00 East Harbour Jazz Band (trad. jazz)
15.00 Long Line Down (rå rock)
17.00 Aporia (poprock)
19.00 Laura Mo (americana)
21.00 Staying Alive (Bee Gees-kopi)

Aalborg Lufthavn Scenen – Stigsborg Brygge, Nørresundby
13.00 Chapper (børneunderholdning)
14.00 Fjolletroldekoncert med Michael Back (børneunderholdning)
15.00 Chapper (børneunderholdning)
16.00 MuCirkus med Michael Back (børneunderholdning)

Way Up North præsenterer
18.00 Perlefar (Sømandsviser og folkemusik)
19.00 Devil Tiny Chains (Folk/Western/Americana)
20.00 Svaneborg Kardyb (Dub Jazz)
21.00 Sigurvin Sigurdsson (Islandsk Americana)
22.00 Tundra (Pop / Rock / World)

Læs vores artikel med overblik for alle dage her