“Åh, Busteeeer”: Bjarne Reuter-klassiker kommer igen til Aalborg i efterårsferien
Sommerferiens allersidste krampetrækninger er nærmest lige overstået, og før, du ved af det, banker næste ferieuge på døren.
Det er naturligvis efterårsferien, vi taler om.
Heldigvis så har AKKC underholdningen klar til hele familien!
Denne efterårsferie kan du nemlig tage børnene med til den nostalgiske familieforestilling Busters verden, som MCH Herning Kongrescenter traditionen tro står for at lave.
Den klassiske fortælling vækkes til live lørdag og søndag 18.-19. oktober i Europahallen hos AKKC.

Magi til børnene og 80’er-nostalgi til forældrene
Sidste efterår var det Emil fra Lønneberg, der begejstrede de aalborgensiske familier, ligesom forestillingerne Otto er et næsehorn, Folk og røvere i Kardemommeby og Pippi Langstrømpe også har været nærmest totalt udsolgt.
Busters verden er ikke kun for børn. Forældre og bedsteforældre kan også se frem til fantastisk underholdning med et musikalsk tilbageblik.
Forestillingen vil nemlig emme af 80’er-nostalgi og musikalske højdepunkter, når Nanna Lüders’ velkendte og elskede hitsang Buster fra 1984-filmklassikeren fylder salen.

Publikum kan også se frem til helt ny musik komponeret af kapelmester Rasmus Steenberg.
“Det bliver med sikkerhed en fantasifuld og fortryllende efterårsferie, når Bjarne Reuters populære fortælling bliver skildret på ny,” lyder det fra AKKC.
MCH Herning Kongrescenter turnerede seneste med forestillingen i 2021, men nu er de altså klar igen!
Publikumssuccesen kan opleves i efterårsferiens weekend 18. og 19. oktober med to forestillinger begge dage henholdsvis kl. 10.30 og 15.00.
Forestillingen anbefales fra 5 år.
Du kan finde mere billetinfo her.

Find desuden inspiration til en række andre events i og omkring Aalborg i eventkalenderen her.