Tilmeld dig MigogAalborg Nyt

Tilmeld dig vores nyhedsbrev og få weekendguiden samt alle ugens populære nyheder direkte i din indboks.

Ved tilmelding til MigogAalborg Nyt accepterer du vores samtidig vores vilkår og betingelser for nyhedbrevet.

Store ambitioner: Billigblomst vil åbne i midtbyen

Af Emil Kjær Jørgensen
Foto: Billigblomst, PR
Foto: Billigblomst, PR

Vi har flere gange skrevet om tomme butikslokaler på stribe i midtbyen – og der har bl.a. været forslag om at omdanne flere af lokalerne til boliger.

Men nu ser det ud til, at minimum ét af byens tomme lokaler bliver forvandlet til én af City Syds mest populære butikker.

Billigblomst vil nemlig åbne en butik i midtbyen i Aalborg.

Det bekræfter stifter og ejer af Billigblomst, Brian Reenberg, til Nordjyske.

Ambitionerne er tårnhøje, og Billigblomst vil åbne intet mindre end 40 nye blomsterbutikker inde i de største byer i landet.

“Det vil være oplagt at lave en city-butik inde i Aalborg. Derudover er Frederikshavn, Hjørring og Hobro også gode bud og bestemt muligheder, som vi afsøger,” siger Brian Reenberg til Nordjyske.

Butikkerne vil adskille sig lidt fra de store butikker i udkanten af byerne. Der vil være et mindre varesortiment, og så vil betalingen primært foregå via selvbetjening, for at holde omkostningerne nede.

Det er endnu uvist hvor Billigblomst vil åbne i midtbyen, og de arbejder lige nu på flere løsninger.

MigogAalborg følger naturligvis sagen.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Læs i kategorien

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Læs i kategorien