Aldrig set før: Mød berømt ko til valgkamp i midtbyen

Valgkampen er i fuld gang, og det afstedkommer mange arrangementer og events i byen – nogen mere opsigtsvækkende end andre.
I morgen, fredag, kan du derfor møde og klappe en ko midt på Gabels Torv.
Og det er ikke hvilken som helst ko.
Hun er nemlig en græsmalkeko ved navn 36-47, som har været med i mange TV-udsendelser, bøger om græsmælk – og så er hun “forfatter” af et brev til fødevareminister Jacob Jensen, som han desværre aldrig har svaret på.
Koen er ikke klimasynder
Det er landmand, Torsten Wetche, der medbringer koen.
Han er en af landets få græsmælksbønder, og leverer “Thise græsmælk” i grønne kartoner til Coops butikker.
Og så stiller han op til Folketinget for Radikale Venstre.
Ifølge ham symboliserer koen mange vigtige mærkesager: Forbindelsen mellem land og by, fødevareforsyning, miljø, klima, drikkevand og CO2-afgifter i landbruget.
“Jeg synes ikke, det er rimeligt, at vi gør koen til klimasynder.
Jeg synes, det er alt rundt om fødevarerproduktionen, vi skal kigge på,” siger Torsten Wetche og peger på det absurde i, at vi importerer soyabønner fra Sydamerika, og dyrker foder på marker, hvilket slet ikke fødevareproduktionsmæssigt giver den samme mængde mad i sidste ende, som hvis vi dyrkede mad direkte til mennesker på det samme areal.
Og så er han imod at man fodrer køer med kemikalier for at få dem til at udskille mindre metangas end ellers.
“Det er unaturligt, og det er hverken bæredygtigt, klimavenligt eller godt for dyrene,” siger han.

Marker skal bruges fornuftigt
Ifølge ham skal en ko spise græs.
Og så kan vi dyrke mad til mennesker på markerne, i stedet for at bruge så store arealer til at producere foder på.
“Her på mit landsted får køerne kun græs, og i stedet bruger jeg markerne til at dyrke kartofler og korn til mennesker.
Jeg producerer ikke helt så meget mælk, men det er bedre for køerne sådan her.”
Det er et regnestykke, Torsten Wetche oplever, at de færreste forstår eller vil kigge på.
“Samtidig er det meget bedre for køerne, at de får græs, som er naturligt for dem, og at de ikke overproducerer mælk,” tilføjer han og henviser til, at mange optimerede malkekøer producerer så meget mælk, at det i deres system svarer til, at de løber et helt maraton hver dag.
Svær at få på gæstelisten
Dagens hovedperson, Malkeko 36-47, har som beskrevet prøvet lidt af hvert.
Men det er alligevel første gang, at hun kommer med ind i midtbyen.
Det er formentlig også første gang i mange årtier, at der har været en ko derinde.
I hvert fald var det noget af en opgave, at få koen med på gæstelisten.
Ifølge Torsten måtte forespørgslen igennem tre instanser i kommunen, før nogen turde at røre ved den.
“Jeg tror, det endte med at nogen inden for renovering ved kommunen godkendte det, hvis vi lovede at gøre rent efter os,” siger han med et grin.
Mød koen – og politikerne
Han lover, at hun hverken er farlig eller agressiv.
Tvært imod er hun i følge Torsten en helt særlig malkeko, som de i familien har besluttet ikke skal slagtes, når hun engang løber tør for græsmælk.
“Hun er enormt trofast, rolig, tam og noget helt særligt for os. Så hun får lov til at leve indtil hun ikke kan længere,” siger han.
Derfor kan du altså komme forbi, klappe og snakke med koen 36-47 og hendes ejer – og flere andre politikere fra Radikale Venstre.
Det foregår på Gabels Torv fredag kl. 14-17.
“Jeg håber, hun klarer det godt, og ikke bliver stresset.
Ellers tager jeg hjem med hende,” siger han.
Læs også: Økologi og danske råvarer: Kendt burgerkæde vender tilbage til Aalborg