Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Kraftig røgudvikling: Beredskabet massivt til stede på Nordjyllandsværket

njv-1024x514

Opdatering:

Beredskabet oplyser til TV2 Nord, at de 15.41 har fået slukket branden. Røgen har spredt sig til flere etager.

De er nu i gang med at ventilere bygningerne. Flere medarbejdere blev evakueret i forbindelse med branden, men ingen er kommet til skade.

Ingen kunder er berørt af branden.

____

Nordjyllands Beredskab er lige nu massivt til stede på Nordjyllandsværket tre km sydvest for landsbyen Stae og 13 km øst for Aalborg.

“Station Aalborg er kørt til brand i industribygning, Nobis Park, Stae, 9310 Aalborg. Første melding gik på ildløs i elanlæg. Ved ankomsten konstateredes der kraftig røgudvikling og ildløs inde i bygningen,” melder beredskabet.

Bereskabet arbejder lige nu intensivt i og omkring bygningen:

“Vi er fremme med 7 slukningskøretøjer og 15 mand. Der arbejdets stadig på stedet. Opdatering følger…..”

Nordjyllandsværket er blandt verdens mest effektive kulfyrede kraftværker.

Værket producerer el og leverer varme til Aalborg Varme A/S. Værket sikrer en unik infrastruktur i Norbis Park med op til 412 MW elektrisk effekt.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.