Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Nyt i sagen: Bandeopgør kan være skyld i fredagens knivstikkeri

Af Aske Bisgaard Pedersen
Foto: Presse-fotos.dk
Foto: Presse-fotos.dk

Nordjyllands Politi sendte adskillige styrker afsted, da de fredag eftermiddag kl. 15.03 modtog en anmeldelse om et knivstikkeri på Tove Ditlevsens Vej i Aalborg.

Meldingen lød på en mand var ramt af knivstik, som efterfølgende var på hospitalet under behandling i stabil tilstand.

Nu er der nyt i sagen, der tilsyneladende er kulminationen af et banderelateret opgør. Det skriver Nordjyske.

Vidner så fem gerningsmænd

Politiet er siden kommet i kontakt med øjenvidner, der fortæller, at fem mænd ankom i en sølvgrå Peugeot på p-pladsen foran en af adresserne på Tove Ditlevsens Vej.

De sprang ud af bilen og angreb en yngre mand, som slap fra overfaldet med overfladiske snitsår, som han måtte på Aalborg Universitetshospital for at få behandlet, hvorefter de fem mænd flygtede i den sølvgrå Peugeot.

“Vi har efterforsket intenst aftenen igennem og lidt af natten med. Og det er vores opfattelse, at knivstikkeriet er et opgør mellem to grupperinger i det lokale bandemiljø.

Der har åbenbart været en uoverensstemmelse, som har skullet afklares på denne måde,” fortalte vagtchef Lau Larsen, Nordjyllands Politi, lørdag til Nordjyske..

Han maner til ro med, at det anskues som en isoleret hændelse og ikke tilfældig gadevold.

Han fortalte desuden, at de har fundet den formodede gerningsbil på Vangen i Nørresundby, men at de samtidig meget gerne vil i kontakt med eventuelle vidner, der har set bilen ved og omkring gerningsstedet både før, under og efter knivstikkeriet.

Endnu ingen er anholdt i sagen, så hvis man har set noget, så opfordrer vagtchefen til at ringe 114.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.