Autentisk og hyggeligt: Vi har testet byens nye kinesiske restaurant

Er du til autentisk kinesisk mad, bør du lægge vejen forbi Aalborgs nye restaurant, Guangzhou Dimsum, som netop er åbnet i Shoppen.
Er du én af dem, der forbinder kinesisk mad med friturestegte forårsruller og Chop Suey, så er det altså en helt anden slags oplevelse, du får her.
Navnet “Guangzhou Dimsum” refererer nemlig til en særlig type kantonesisk mad fra Guangzhou, en storby i det sydlige Kina, der ofte kaldes Kinas dimsum-hovedstad.
Her kan du forvente små, håndlavede retter, der serveres med te og præsenteres i bambuskurve – en autentisk oplevelse med friske smage og helt anderledes konsistenser end vi er vant til.
Social Dining på kinesisk manér
MigogAalborg har selvfølgelig besøgt stedet og i den forbindelse smagt på retter, vi aldrig før havde hverken set eller hørt om.
Heldigvis indeholder menukortet en kort beskrivelse af retten både på dansk og kinesisk samt billeder, så du bare er nogenlunde forberedt på, hvad der kommer til bordet.
Guangzhou Dimsum kører ud fra et social dining-princip, hvor flere små retter kommer til bordet løbende og som skal deles med dine sidemakkere.
Fut i smagsløgene
Vores første ret var en overraskende stærk kinesisk agurkesalat, der satte fut i smagsløgene.

Derpå fulgte to forskellige slags dumplings, en med kylling og en med grøntsager, der begge var virkelig velsmagende – især efter et dyp i en klassisk chilisauce.

On the side valgte vi risnuddelruller lavet på æg, der havde samme konsistens som farmors pandekager.

En TikTok-ting
Efterfølgende fik vi serveret de særlige Soup Dumplings, også kendt som 小笼包, der er kendetegnet ved deres flydende bouillonfyldning, der skabes, når de dampes.
De skulle eftersigende være meget populære på TikTok, og det forstår vi – med deres særprægede udseende – faktisk godt.
Smagsmæssigt var vi virkelig ude på nye vidder, og det føltes som en lillebitte ferie i Kina – tror vi, for vi har aldrig været der.

Før denne dag.
Oplevelsen blev da også kun endnu stærkere, når én af de to ejere (Fu og Haiyang Yu) kom ned til bordet for at forklare os retterne – og ind i mellem måtte bruge digital oversættelse ved at skrive kinesiske bogstaver på telefonen, der derefter oversatte til dansk.
Meget autentisk.
En sød afslutning
Så blev det tid til en gang butterdej med svinekød, der “ikke er en dessert,” fik vi at vide, men var samtidig meget sød i smagen – på den gode måde.

Endnu en bambuskurv ankom til bordet, og denne gang med to forskellige farvede dampede boller, der mindede os om om bao … som jo trods alt er ved at være en kendt ting – selv i Nordjylland.

Indvendigt var der dog hverken grøntsager eller kød, men i stedet en sød midte af kagecreme og valnødder, som vi udforskede med et par spisepinde.
Hele det kinesiske måltid sluttede med hele seks lækre kager, der både havde smag af kokos og – igen – kagecreme.

Trods vi efterhånden havde været igennem hele Guangzhou og tilbage igen, spiste vi op og havde selv følelsen af, at ingen kunne se, om vi havde kinesisk statsborgerskab eller ej.
Vi var i den grad blevet integreret i den kinesiske madkultur.

Alt i alt var besøget hos Guangzhou Dimsum en virkelig spændende madoplevelse, der både udfordrede os og udvidede vores horisont.
Prismæssigt kan de fleste altså også være med. Den billigste ret på kortet kan blive din for 48 kr., mens den dyreste rammer 158 kr.