1000 kampe på tre dage: Alle er inviteret til kæmpe fodboldfest i Vestbyen
Som det plejer at være her i Kristi Himmelfartsferien, så er der liv og glade dage i og omkring fodboldklubben Aalborg Frejas baner i de kommende dage.
I 20 år har Aalborg Freja nemlig afholdt et internationalt fodboldstævne for børn og unge i Kristi Himmelfartsferien, og stævnet tiltrækker spillere fra hele Europa og er kendt som et af de mest populære stævner i regionen.
Årets Aalborg City Cup afholdes fra i dag torsdag den 14. maj til lørdag den 16. maj.
Til Aalborg City Cup deltager over 300 hold, og der vil være 1000 kampe i løbet af de tre dage.
Alle kan kigge forbi
Arrangementet finder sted på Aalborg Frejas baner i Aalborg Vestby og er åbent for publikum uden entrégebyr.
Udover intens fodboldaktion, hvor der vil blive spillet en hulens masse kampe, vil der være rig mulighed for underholdning og sjov for hele familien.
Eventområdet vil summe af liv med aktiviteter, konkurrencer, og præmier.
Det eneste, du skal gøre, er at kigge forbi Frejaparken i Vestbyen fra i dag, så kan du være en del af det store fodboldfællesskab.
Alle aktiviteterne er gratis, men du kan også kigge forbi, hvis du vil se og heppe på en masse fodboldspillere.