Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Aflyses: Dronningen og prinsessen bliver ikke fejret med flagning i Aalborg

Design-uden-navn-2023-07-29T090855.830
Arkivfoto

Når kongehusets medlemmer har fødselsdag, bliver det normalt fejret med flag på eksempelvis busser og statslige bygninger.

Men det bliver der ikke noget af de næste dage.

“Dybt forfærdet og berørt af det brutale skyderi på en skole i Örebro i dag, sender jeg mine varmeste tanker og dybeste medfølelse til dig og hele det svenske folk.”

Sådan skriver Kong Frederik på Kongehusets Instagramprofil.

De skulle i dag have fejret Dronning Marys fødselsdag med flagning fra de statslige bygninger.

Men der vil hverken blive flaget fra statslige bygninger, når dronning Mary og prinsesse Marie har fødselsdag henholdsvis onsdag og torsdag.

Det skriver Justitsministeriet i en pressemeddelelse.

Den særlige beslutning skyldes tirsdagens skyderi på en skole i den svenske by Örebro, hvor mindst 10 personer har mistet livet.

Dermed er tragedien det værste masseskyderi i Sveriges historie.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.