Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Risiko for salmonella:  Æg tilbagekaldes op til påske

Med påsken lige om hjørnet er æg normalt en fast del af påskebordet – men det er nok en god idé lige at dobbelttjekke æggene i køleskabet.

Lidl Danmark tilbagekalder nemlig produktet “10 Skrabeæg størrelse M” med bedst før-dato den 23. marts 2026 efter fund af mulig salmonella ved en stikprøvekontrol.

Det skriver dagligvarekæden i en pressemeddelelse.

Ifølge virksomheden kan der være risiko for smitte ved indtagelse, og derfor opfordres forbrugere til at reagere, hvis de stadig har æggene liggende.

Æggene har været solgt i alle Lidl-butikker i Danmark siden 27. februar 2026. Da bedst før-datoen nu er overskredet, er tilbagekaldelsen kun relevant for de forbrugere, der fortsat har æggene i køleskabet.

Risiko for salmonella: Æg tilbagekaldes op til påske

Det skal du gøre

Forbrugere bør enten smide æggene ud eller aflevere dem i deres nærmeste Lidl-butik. Det er muligt at få pengene tilbage – også uden fremvisning af kvittering.

Tilbagekaldelsen kommer kort før påske, hvor æg traditionelt spiller en central rolle i mange danske hjem, og den understreger vigtigheden af at være opmærksom på fødevaresikkerhed – også når det gælder helt almindelige hverdagsvarer.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.