Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Aalborgs nye gourmetrestaurant åbner i morgen: Se de første billeder indefra

Af Emil Kjær Jørgensen
Søren Birch (t.v.) og Simon Kvist Bjerre
Søren Birch (t.v.) og Simon Kvist Bjerre

Vi er knap nok trådt ind i 2019, før Aalborg får sin næste ambitiøse gourmetrestaurant.

I morgen åbner Alimentum, og det bliver to profiler fra Restaurant Tabu, som starter deres helt eget solo-projekt.

Det er Søren Birch, som skal stå for køkkenet og Simon Bjerre Pedersen, der tager sig af restaurantchef-stillingen.

Læs også: Spændende steder åbner i Aalborg: Disse nye restauranter glæder vi os til

Alimentum satser på skæve kvalitetsmenuer, der også kan tilpasses naboerne Musikkens Hus’ og Nordkrafts rytme, forestillinger og koncerter.

MigogAalborg har fået lov til at få et kig indenfor i de gamle Asian Grill-lokaler i Løkkegade 23.

Aalborgs nye gourmetrestaurant åbner i morgen: Se de første billeder indefra

Forskellige smagsoplevelser på tallerkenen

Alimentum står altså nu klar efter en god måneds effektiv ombygning og adskillige måneders kreativ planlægning.

Og til spørgsmålet om, hvad nordjyderne kan se frem til, lyder det fra Restaurantchef Simon:

“Det bliver et lidt anderledes køkken, hvor vi har fokus på enkelte kombinationer, der tilbyder mange forskellige smagsoplevelser.

Vi har lagt vægt på, at der både er noget for dem, der kun har to timer til at spise, og dem, som gerne vil bruge en hel aften herinde.”

Restauranten tilbyder en Alimentum menu som består af Champagne & snacks, 5 vine (eller saft) , 9 retter & vand. Den koster 1100 kr. Uden drikkevarer er prisen 800 kr.

Derudover tilbyder de også en Tasting menu, som kan nydes på under to timer. Den består af snacks, 3 vine (eller saft), 5 retter & vand. Den koster 600 kr. inkl. saft- eller vinmenu. Uden drikkevarer er prisen 400 kr.

Aalborgs nye gourmetrestaurant åbner i morgen: Se de første billeder indefra

Økologi og bæredygtighed er en del af tankegangen

Selvfølgelig er der også store tanker bag gourmetmenuerne.

“Vi vil allerhelst bruge lokale råvarer, da de oftest er af højeste kvalitet. Men vi er heller ikke bange for at bruge eksempelvis japansk tang, kaviar eller trøfler, hvis de lokale producenter ikke kan ramme den kvalitet, som vi efterspørger.

Vi tænker meget i økologi og bæredygtighed, men det er mere end tankegang end et ultimatum. VI prøver at tænke det grønne afspekt ind i alt, hvad vi foretager os.

Vi sorterer alt affald, så grøntsager der er til overs bliver delt ud til dyrene fra de lokale producenter, og derudover sorterer vi også plastik, metal, glas og pap.

Kokkejakker og viskestykker er lavet af genbrugsmaterialer fra gamle duge, alt papir vi bruger er af genbrug,” uddyber Simon.

I den flydende afdeling er der også tænkt i økologi.

“Vi har stort set kun økologiske og biodynamiske vine, simpelthen fordi de smager bedst.

I spiritusudvalget kan man blandt andet se frem til hjemmelavet stikkelsbær-rom og hjemmelavet ameretto. Vi har dog også helt klassisk cognac af god kvalitet, hvis man er mere til det.”

Aalborgs nye gourmetrestaurant åbner i morgen: Se de første billeder indefraAalborgs nye gourmetrestaurant åbner i morgen: Se de første billeder indefra

En professionel, men afslappet stemning

Alimentum har indrettet lokalerne, så der lige nu er plads til 20 spisende, men det kan flyttes rundt, så man har plads til større selskaber.

“Vi går efter en professionel, afslappet stemning. Det handler først og fremmest om, at folk skal have en god aften – om så de skal videre i Musikkens Hus eller Skråen, eller vælger at bruge en hel aften her ved os.”

Restauranten er indrettet i en synergi af urbane og naturlige elementer.

Bordene er speciallavede af Douglas-træ fra en Savmand i Hjortdal og jakkestativet har Simon blandt andet slæbt tre kilometer på Tårnby Strand, og nu har den altså fundet vej til Alimentum.

Aalborgs nye gourmetrestaurant åbner i morgen: Se de første billeder indefra

Aalborgs nye gourmetrestaurant åbner i morgen: Se de første billeder indefra

“Vi må se om den holder til alle jakkerne, hvis der er fuldt hus. Det satser vi da på,” afslutter Simon.

På hjemmesiden kan man allerede nu booke bord og ikke mindst få stillet nysgerrigheden på menuen.

Alimentum har åbent onsdag-lørdag fra kl. 17.00- 24.00.

Du finder mere info her.

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.