Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Tilbage efter to år: Aalborg Pride fejrer mangfoldighed med parade gennem byen

Af Nathalia Hentze Nielsen

Har du været forbi Borgmesterens Forvaltning de seneste par dage, har du uden tvivl lagt mærke til, at flere farverige flag vejrer på Boulevarden.

Det er Regnbueflaget, der et et symbol for LGBT+ personer og LGBT+ bevægelsen, som er hejst i anledning af weekendens Pride-begivenheder.

Og der er meget at glæde sig til efter to års ufrivillig corona-pause.

Ikke nok med, at der er en Pride Parade gennem byen, er der også boder, barer, musik, optræden og et afterparty i  Studenterhuset.

Alt sammen finder sted lørdag den 9. juli, og du finder her i artiklen en oversigt over dagens aktiviteter.

Parade gennem Aalborg midtby

Ønsker du at deltage i paraden, er der paradesamling, hygge og musik i Kildeparken fra kl. 10.00.

Herefter er der paradetale omkring kl. 11.55, hvorefter selve afgangen er kl. 12.00.

Paraderuten går fra Kildeparken op ad Vesterbro, ind på Algade og Gravensgade, før der drejes ind på Bispensgade. Den fortsætter forbi Friis og Nordkraft, før den slutter i Karolinelund mellem 13.30-13.45.

Tilbage efter to år: Aalborg Pride fejrer mangfoldighed med parade gennem byen
Paraderuten til Aalborg Pride 2022.

Arrangørerne fra Aalborg Pride skriver, at alle er velkomne til at deltage, og at deres egne vagter samt politiet er der under hele afviklingen for at sikre deltagernes tryghed.

Læs mere om paraden her.

Afterparty i Studenterhuset

Der vil være mulighed for at sidde og hygge sig i Karolinelund efter paraden og lytte til musik, købe mad og drikke fra barer samt købe merchandise.

Fra kl. 20.00 kan man tage over i Studenterhuset på Gammeltorv, hvor der vil være stort afterparty.

Didi Cancerella og Jaxie er aftenens værter, og der vil være DJs til at spille hele aftenen.

Det er muligt at købe billet i døren til 80 kr. Hvis man køber billetten i forsalg, koster det 50 kr. og skal ske via dette link.

Hvad: Aalborg Pride 2022
Hvor: Paradeoptog fra Kildeparken til Karolinelund og afterparty på Studenterhuset
Hvornår: Lørdag den 9. juli. Paraden starter kl. 12.00, og afterparty er kl. 20.00

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.