Aalborg-premiere på Bangkok Banger: FrAAderen lancerer fried chicken-burger med thailandsk twist

Er du vild med sprød fried chicken og asiatiske smagsbomber?
Så skal du svinge forbi FrAAderen på Danmarksgade, hvor der nu er Aalborg-premiere på deres nyeste burger: Bangkok Banger.
En lidt anderledes burger
Folkene bag FrAAderen har stået i køkkenet og testet sig frem til det helt rette mix, siden de kom hjem fra Thailand.
I stedet for at undvære det autentiske thailandske køkken i hverdagen, har Lars i stedet valgt at bringe det med hjem til Aalborg – naturligvis med en solid FrAAderen-signatur.
Resultatet er en burger, der virkelig skiller sig ud.

Du får en sprødstegt fried chicken, toppet med en frisk og cremet dressing af avocado, koriander og lime, en asiatisk kålblanding med peanut-baseret dressing, srirachamayo med pickles og et syrligt modspil i form af syltede rødløg og gulerødder.
Det hele samlet i en blød, luftig burgerbolle.
Bangkok Banger fås kun på lokationen i Danmarksgade, og prisen er yderst venlig: 79 kroner for en burger, der leverer på både crunch, umami og balance i smagen.
Den smager helt genialt.
Den perfekte makker
Burgeren giver selskab til den allerede populære Chopped Cheese, der også kan fås til samme pris. Det helt perfekte makkerpar.
Den byder på hakket oksekød, smeltet gouda og cheddar, jalapeños, frisk salat og FrAAderens egen krydderdressing. Alt sammen samlet i en velsmurt og snasket favorit, der allerede har vundet mange aalborggenseres hjerter.

Så hvis du er klar på en tur til Bangkok – uden at forlade Aalborg – så ved du, hvor du skal tage hen.
Sådan så det ud, da Lars gik i køkkenet for at fremtrylle den nye burger: