Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Aalborg-piger går hele vejen: Vinder verdens største håndboldturnering

KFUM1-1024x743

Det er en præstation i den helt store kategori.

Aalborg KFUM’s U15-piger kan nu kalde sig mestre ved Partille World Cup i Sverige.

Verdens største internationale ungdomsturnering i håndbold.

I rækken Girls 14 var hele 132 hold tilmeldt, og dermed den største årgang i hele turneringen.

Til sidst stod kun ét hold tilbage.

Aalborg KFUM.

Turneringen blev spillet i Göteborg, hvor unge håndboldspillere fra hele verden hvert år samles til en af de største ungdomsbegivenheder i international håndbold.

Over 23.000 spillere er med

Ifølge Partille World Cup deltager omkring 1.400 hold og 23.500 spillere fra cirka 40 nationer i turneringen.

Derfor er det en markant præstation, at Aalborg KFUM’s piger i weekenden gik hele vejen og vandt deres række.

På klubbens sociale medier er der da heller ingen tvivl om stoltheden.

“U15-piger (G14) er vindere af Partille Cup! Sikke en præstation af vores fantastiske U15-piger,” skriver Aalborg KFUM.

Klubben havde to hold med i turneringen, og undervejs blev der både bakket op, kæmpet og vist et stærkt fællesskab på og uden for banen.

“Gennem kampene har de bakket hinanden op, kæmpet sammen og det stærke fællesskab var tydeligt både på banen og udenfor på begge hold.

På den måde er pigerne fantastiske ambassadører for klubben,” skriver Aalborg KFUM.

Aalborg-piger går hele vejen: Vinder verdens største håndboldturnering

Har vundet rejse til Cairo

Også omkring holdet bliver triumfen beskrevet som noget helt særligt.

“132 hold var tilmeldt Girls 14 og til sidst stod bare ét tilbage: Aalborg KFUM,” lyder fra Rasmus Skram, som er træner for pigerne og til daglig håndboldagent for Best Way Management.

Ifølge Partille World Cup blev finalen mod svenske IK Sävehof en dramatisk affære.

Svenskerne kom bedst fra start og var foran 5-1 efter de første fire minutter, men Aalborg KFUM kæmpede sig tilbage og endte med at vinde guld.

Finalens MVP blev Aalborg KFUM-spilleren Ida Brøndum Laustsen.

Aalborg-piger går hele vejen: Vinder verdens største håndboldturnering

For holdet stopper oplevelsen ikke her.

Med sejren har pigerne også vundet en rejse til Partille Cup Cairo 2027.

“Jeg er så mega stolt af pigerne. De træner og kæmper hårdt for at blive bedre og dette var endnu et fantastisk minde for livet.

At desuden vinde en rejse til Partille Cup Cairo 2027 er for sindssygt,” lyder det fra Rasmus Skram.

Dermed kan Aalborg KFUM’s U15-piger tage hjem fra Sverige med både guldmedaljer, en international titel og et minde for livet.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.