Aalborgs nyeste perle: Grøn Bakery leverer moderne og nostalgisk bagværk
Medmindre man har boet under en sten, så har man nok allerede opdaget, at Vestbyen i sidste weekend blev beriget med en splinterny café i Pandekagehusets gamle lokaler.
Der var i hvert fald rigtig mange, der var forbi til den store åbningsweekend for at prøve det nye sted.
Vi var på besøg, da Kim Grøn og hans hold var i gang med klargøringen, og nu var det så endelig blevet tid til endnu et besøg, hvor vi kunne smage på lækkerierne.
En succesfuld åbningsweekend
Det var et glad og tilfreds personale, der tog imod os hos Grøn Bakery & Café ovenpå en hæsblæsende åbningsweekend, hvor de blandt andet har solgt over 1000 fastelavnsboller.
Men det betød bestemt ikke, at kagemontren var tom – tværtimod.
Da vi talte med indehaver Kim Grøn i sidste uge, lovede han kager, der er så dekadente, at de nærmest er vulgære. Det har han helt sikkert leveret.
Kagemontren bugner af farverige og store kager, som ville få selv holdet fra “Den Store Bagedyst” til at rødme. De håndflade-store kanelsnegle har kagecreme i midten, og de store croissanter er fyldte til bristepunktet med karamel eller pistachiecreme.
Her er bestemt ikke sparet på noget.
På pladsen efterladt af de 400 fastelavnsboller fandt vi i dag en et udvalg af små “tærter”, som Kim Grøn havde sammensat i alle regnbuens farver.
Læs også: Nybagt brød og overdådige kager: Kim åbner nyt bageri i Vestbyen Hvad bestilte vi?
Det var næsten umuligt for sådan nogle bagværks-entusiaster som os at vælge mellem alt det lækre, men til sidst overmandede lækkersulten os, og vi valgte følgende fra montren:
Surdejsboller med smør og ost
Croissant med karamelcreme og solbær
Kanelsnegl med creme
“Minitærte” med lime og chokolade
Vi fik serveret vores bagværk ved caféens hyggelige spisepladser, hvor man sidder og kan nyde duften af det brødet, som hele tiden bages ude i det åbne baglokale.
Og nøøøøøøøj, hvor smager det godt. Brødet er bagt helt perfekt og har både bid og smag. Derudover får man også serveret bollen med hjemmelavet smør, hvilket jo er helt genialt, og løfter oplevelsen endnu højere.
Dog kunne man godt ønske sig en ost, som ikke kom serveret i plastikindpakning. Det fungerer på farten, men det kommer til at se malplaceret ud ved siden af det luksuriøse bagværk.
Så var der kagerne. Der kunne skrives lange breve om det, som fungerer ved kagerne. Smagene er afstemte, og selvom de er dekadente, så er de ikke for meget. Især den fyldte croissant vil vi drømme om de kommende nætter.
Generelt er smagene ret simple og velkendte, men det fungerer bare.
Hvis du gerne vil have en god kvalitetskage, men også helst vil have en bagerkage uden så meget dikkedarer, så er Kim Grøn manden, som du har ventet på.
Kagerne smager af klassisk bagerhåndværk, som bare har fået et moderne løft. Ikke noget dekonstruktion eller gentænkning her. Bare godt, gedigent bagværk, der smager dejligt!

Og det bedste? Det hele er til en helt fornuftig pris, som ikke tager mælet fra en nordjyde.
Vi fik to boller med det hele, tre dekadente kager til deling og en kop kaffe til godt 200 kroner. Det er der ikke mange af byens dyre bagerier, der kan konkurrere med.
Prøv det selv
Hvis du læser det her med munden løbende i vand og dankortet i hånden, så finder du Grøn Bakery & Café på Bådehavnsvej 13, hvor de har åbent fra kl. 6 i hverdagene og kl. 7 i weekenden.
Du kan se mere fra vores besøg her:







