Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Efter 637 dage: Aalborg Lufthavn dropper mundbind

Af Stine Kjølby Christensen
Foto: Aalborg Lufthavn
Foto: Aalborg Lufthavn

Efter 637 dage er det fra på mandag slut med brug af mundbind i alle danske lufthavne. Det skriver Check-in.dk.

Mundbindet blev indført den 15. juni 2020, efter anbefaling fra det europæiske luftfartssikkerhedsagentur EASA, for at forhindre smittespredningen af Covid-19, men som de fleste nok ved, betegnes denne ikke længere som en samfundskritisk sygdom.

Alligevel har man holdt fat i brugen af mundbindene i lufthavne såvel som i flyene, men fra i dag blev restriktionen ophævet i Billund – og mandag følger resten af de danske lufthavne med.

 

Del artikel

Korte videoer

 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


Top 3 i dag




 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.