En anderledes debat: Aalborg-café inviterer til “Ordvalg”

Der er godt en uge til Folketingsvalget, og det bugner med debataftener, politiske boder i midtbyen og dueller på TV.
Men her er et bud på en lidt anderledes event, som dog stadig afspejler politik og værdier – men uden at blive rødglødende.
For hvad siger den litteratur, vi læser, om vores politiske værdier? Og hvad afslører politikernes boghylder egentlig om dem som mennesker?
Det kan aalborgenserne blive klogere på i dag, søndag den 15. marts, når der inviteres til debatarrangementet “Ordvalg” hos Café Ordgeist i Aalborg.
Her mødes tre nordjyske politikere til en anderledes samtale, hvor litteraturen er udgangspunktet for en diskussion om politik, værdier og samfund.
De deltagende politikere er Theresa Berg Andersen fra SF, Anne-Marie Juncker Hemmeth fra Alternativet og Laura Holmfra Det Konservative Folkeparti.
Samtalen modereres af Claus Nivaa, der er indehaver af Café Ordgeist.
En anderledes debat
Under arrangementet vil politikerne blandt andet blive stillet en række spørgsmål, der kobler litteratur og politik.

Publikum kan blandt andet høre deres svar på spørgsmål som:
“Hvad siger litteraturen om politikere?”
“Hvilken litterær karakter ligner du mest?”
“Hvilken bog bør alle børn læse?”
“Og hvilket værk repræsenterer bedst din politiske grundholdning?”
Formålet med arrangementet er at give publikum mulighed for at lære politikerne at kende fra en lidt anden vinkel end den klassiske politiske debat.
Her handler det nemlig ikke om talepunkter og politiske forslag, men om de fortællinger og bøger, der har sat spor hos de enkelte politikere.
Arrangørerne håber derfor også, at samtalen kan give et mere personligt indblik i politikernes værdier og tanker.
Arrangementet finder sted klokken 14 og er åbent og gratis for alle interesserede – og man skal ikke tilmelde sig.
Undervejs vil det være muligt at købe kaffe og andre forfriskninger i caféens bar.
Café Ordgeist ligger på Skipper Clements Gade 1 midt i Aalborg.

Læs også: Blæst bagover: Kendis-åbning skabte kæmpe kø gennem Aalborg