Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Så er der billig slik og sodavand: Åbner for grænsehandlen i Tyskland

1557406946-Pepsi_Max_Cans_24_x_330ml_-_DRI0090-1024x681

Fra lørdag kan man igen tage ned og købe øl, sodavand og slik i de tyske grænsebutikker, uden efterfølgende at skulle i karantæne, når man kommer hjem.

Det meddeler Udenrigsministeriet fredag eftermiddag i en pressemeddelelse, hvor de har offentliggjort opdaterede rejsevejledninger.

Udenrigsministeriet har lempet sin rejsevejledning for regionen Slesvig-Holsten, der grænser op til Jylland, så der ikke længere frarådes ikke-nødvendige rejser.

Lave smittetal i grænselandet

“Grænselandet Slesvig-Holsten i Tyskland bliver i dag gult pga. lave smittetal.

Da Tyskland tillader ophold/grænsetrafik af mindre end 24 timers varighed uden særlige restriktioner, så bliver grænsehandel igen muligt. Ved længere ophold skal rejsende være opmærksomme på tyske indrejsekrav.

For det øvrige Tyskland frarådes fortsat alle ikke-nødvendige rejser på grund af høj smitte,” skriver Udenrigsministeriet.

Der vil ikke længere være krav om isolation efter indrejse tilbage i Danmark fra Slesvig-Holsten.

Åbner også for andre destinationer

Udenrigsministeriet åbner desuden for rejser til Rumænien samt dele af Italien, Østrig og Polen.

Det samme gør sig gældende for tre regioner i Italien.

Det gælder Sardinien, Venedig og Molise.

I sidste uge åbnede man også op for feriedestinationer som Mallorca og de kanariske øer.

Du kan læse mere hos Udenrigsministeriet her

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.