Båret fra banen: AaB-profil i frygteligt uheld

AaB spillede her til aften lokalopgør mod Hobro.
AaB vandt 1-0 efter en scoring af brandvarme Nicklas Helenius, og AaB tog dermed vigtige 3 point i kampen om at undgå nedrykning.
Men der var dog ikke kun positive ting at tage med fra kampen for AaB.
Kampen var kun få minutter gammel, da en AaB-spiller blev ramt af et alvorligt uheld.
Anfører og forsvarsstyrmand Benjamin Tiedemann forsøgte at tackle bolden fra en modstander, men i situationen kom hans ene fod ud i en position, der så helt forkert ud.
Anføreren tog sig straks til foden, og flere holdkammerater var hurtige til at tilkalde hjælp.
Der gik ikke mange sekunder, før der blev signaleret udskiftning, og der blev også tilkaldt en båre til forsvarsklippen.
AaB har endnu ikke meldt ud, hvor alvorlig skaden er, men ud fra billederne ligner det, at man må undvære den uhyre vigtige spiller i længere tid.
AaB kæmper i øjeblikket for at holde sig fri af nedrykningsspøgelset, og her er Benjamin Tiedemann en af de absolut største profiler på et ungt AaB-mandskab.
God bedring til Benjamin Tiedemann.