Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

Så er det officielt: AaB henter ægte klubmand retur

Af Michael Qureshi
Foto: AaB
Foto: AaB

Opdateret 16:45. AaB har netop bekræftet historien med følgende;

“Tre år og tre måneder efter at han blev solgt til norske SK Brann, vender Frederik Børsting hjem til AaB på en fri transfer og på en aftale frem til 30. juni 2027.”

Efter en stormfyldt periode efter nedrykningen skal AaB nu bruge fokus på at forstærke truppen til næste sæson.

Målet hedder retur til Superligaen, og noget tyder på, at den første forstærkning er fundet.

AaB har netop lagt en video op, hvor man kun ser byskiltet Klarup.

Det kan virke lidt underligt, når der ikke står mere information.

Klarup-dreng vender retur

Men det peger i retning af, at AaB meget snart præsenterer en ægte klubmand tilbage i AaB-trøjen.

Frederik Børsting er nemlig Klarup-dreng, og alt tyder på, at han vender tilbage til AaB.

Nordjyske skriver også tirsdag eftermiddag, at man henter Børsting tilbage.

Han vil i hvert fald gerne væk fra Vendsyssel, som rykkede ned i 2. division, og et comeback til AaB har længe været en drøm for den 30-årige klubmand.

Del artikel


Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.