Nyhedsbrev

Artikler med:

Nyeste artikler

63-årig død efter skudepisode: To blev anholdt – nu er de løsladt

Foto: Mathias Gregersen Larsen
Foto: Mathias Gregersen Larsen

Mandag aften var politiet massivt til stede på en adresse i Langholt ved Vodskov.

Meldingen lød på, at der var blevet affyret skud i et hus. Efterfølgende blev en 63-årig fundet død.

Politiet betragter dødsfaldet, som “mistænkeligt”, skrev de på X.

Kort efter episoden blev to personer anholdt, men tirsdag morgen oplyser vagtchefen ved Nordjyllands Politi til Nordjyske, at de to igen er løsladt.

Hvorvidt de to er sigtede i sagen, oplyser vagtchefen ikke.

Politiet fik meldingen om skudepisoden og døsfaldet omkring kl. 16 mandag eftermiddag, og de følgende mange timer var der massivt opbud af betjente, efterforskere og kriminalteknikere på stedet.

Undersøgelserne blev færdige i løbet af natten, men politiet har altså fortsat sparsomme med oplysninger.

Dog forsikrede de hurtigt, at der var tale om en isoleret episode og, at borgerne i Langholt kunne føle sig trygge.

Del artikel


Korte videoer

Top 3 i dag




 


 


 


 


Udvalgte artikler

 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


 


Tilladelse til politiske reklamer

For at støtte den demokratiske samtale, vil vi gerne spørge om din tilladelse til at vise dig politiske reklamer på denne hjemmeside.

Du vil altid kunne se, hvem der er afsender af reklamen, og hvorfor du ser den. Vi anvender aldrig følsomme oplysninger som din politiske overbevisning til at målrette reklamer.

På alle reklamer kan du finde kampagne id, som du kan bruge til at finde al info på om kampagnen på https://politiskreklame.dk/

Dit samtykke er frivilligt, og du kan til enhver tid trække det tilbage.