100 kvinder søges: Gigantisk Aalborg-kunstværk skal kunne ses fra et fly

KulturKANten har netop nu meldt ud, de starter et spændende nyt projekt, og de behøver hjælpen fra nordjyske kvinder i alderen 25-30 år.
KulturKANten søger 100 nordjyske kvinder som vil være en del af et kæmpemæssigt ”Land-art” værk. Den cubansk-amerikanske kunstner Jorge Rodriguez-Gerada står bag projektet, og målet er, at værket skal kunne ses under indflyvningen til Aalborg og på Google Earth.
Man vil bruge billederne af 100 nordjyske kvinder til at danne et kæmpe motiv af en fiktiv kvinde. Kunstværket kommer til at hedde ”Ellen”, som er efter en karakter og kærlighedshistorie i den nordjyske forfatter Jens Smærup Sørensens slægtsroman ”Mærkedage”, der fik De Gyldne Laurbær og Weekendavisens litteraturpris i 2007.

De eneste krav til dem, der ønsker at deltage er, at de er kvinder og i alderen 25-30 år. Der bliver afholdt stor foto-session både d. 4. og 5. oktober på Kunsten.
Den 4. oktober kan man møde op mellem kl. 14-18, og d. 5. oktober kommer det til at foregå mellem kl. 16-20.
Man har store tanker omkring det nye kunstprojekt.
”Det er et virkeligt spændende projekt, hvor vi har en enestående mulighed for at arbejde sammen med en anerkendt kunstner om et unikt kunstværk, der i bogstavelig forstand kan få Nordjyllands kunst og kultur på verdenskortet. Her kan man tale om at præsentere kultur på nye arenaer.” fortæller Mads Duedahl, formand for den politiske styregruppe i KulturKANten, i KulturKANtens pressemeddelse.

Lige nu er man stadig ved at finde en passende lokation til kunstværket.
”Det er afgørende for oplevelsen af værket at det kommer til at kunne ses fra luften. Vi er ved at lokalisere et passende areal på ca.5-6 hektar, hvilket svarer til omkring 10-12 fodboldbaner! Nede på jorden kan man opleve værket som et stort anlæg med beplantning og hegnsforløb, der tilsammen danner det gigantiske motiv”, fortæller Claus René Pedersen, konsulent i KulturKANten, i samme pressemeddelelse.
Ønsker man som kvinde i alderen 25-30 år at deltage kan man tilmelde sig på mailen landart@aalborg.dk
Fik du læst?